Art

bip

CHŁOPKI - OPOWIEŚĆ O NAS I NASZYCH BABKACH 

Scena Gadzickiego
powiększ zdjęcie:
15.11 19:00 - 15.11 21:00
Organizator: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
ul. Rynek 39 Legnica 59-220
email: teatr@teatr.legnica.pl
www.teatr.legnica.pl
tel. 76 723 35 05
Miejsce: Scena Gadzickiego
Udział: Płatny

CHŁOPKI 
OPOWIEŚĆ O NAS I NASZYCH BABKACH 
Zainspirowane książką Joanny Kuciel-Frydryszak

Najgorętszy dziś w Polsce duet teatralny przenosi na Scenę Gadzickiego jeden z największych sukcesów wydawniczych ostatnich lat. Chłopki to nie tylko rzetelny i barwny reportaż o realiach życia naszych babek i prababek, opowiadający o przeszłości naszego świata z perspektywy kobiecej, ale także esej o wiejskiej kulturze, którą – mimo przełomu cywilizacyjnego – wciąż nosi w sobie większość z nas. Spektakl nie będzie jednak zwykłą inscenizacją wątków z bestsellera Joanny Kuciel-Frydryszak. Piaskowski i Sulima, inspirując się wątkami z książki, umieszczają je w naszej teraźniejszości. Tworzą autorską, przerysowaną, przepełnioną czarnym humorem wizję naszego świata, co gwarantuje publiczności świetną (choć nie bezrefleksyjną) zabawę.

Zainspirowani historiami kobiet opisanymi przez Joannę Kuciel-Frydryszak postanowiliśmy zająć się opowieścią o ich córkach, wnuczkach i prawnuczkach. Rozwijając gest autorki, przyglądamy się, jak chłopskie korzenie i biografie naszych babek wpływają na nas dzisiaj. Jesteśmy więc we współczesności, a akcja dzieje się w międzynarodowej rodzinnej korporacji DżemWar Inc. Grupa pracujących tam kobiet konfrontuje się z wyzwaniami znanymi z „Chłopek”, m.in. biedą, mezaliansem, pracą ponad miarę, aborcją czy patriarchalnymi stosunkami rodzinnymi. Pokazujemy dzisiejsze oblicze tych zjawisk, ale opowiadamy je w ciągłym dialogu i zmaganiu się z przeszłością, której widma nawiedzają bohaterki.
To też historia o rozplątywaniu trudnych rodzinnych relacji, poszukiwaniu bliskości i wychodzeniu poza „wielopokoleniowe klątwy”. A wszystko to pokazujemy w charakterystyczny dla siebie sposób – z dużą dawką poczucia humoru, dystansu i kampu, a także nieoczywistych – mamy nadzieję – perspektyw na bliskie nam wszystkim sprawy. 
Hubert Sulima

Duet Piaskowski/Sulima to laureaci licznych nagród, m.in. Paszportu Polityki. Ich spektakle grane są na najważniejszych krajowych scenach, m.in. w Starym Teatrze w Krakowie, TR Warszawa, Nowym Teatrze w Warszawie czy Wrocławskim Teatrze Pantomimy. Mają na koncie zarówno pełną ewangelicznej miłości teatralną przypowieść Jezus (Nowy Teatr w Warszawie, 2019), jak i głośną inscenizację Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej (Teatr im. Osterwy w Lublinie, 2020), a ostatnio także queerową biografię Chopina I like Chopin (Wrocławski Teatr Pantomimy, 2024). Artyści słyną z nieokiełznanej wyobraźni, czarnego humoru i przenikliwych odczytań literatury i zjawisk kulturowych. Krytycy doceniają ich za „poszukiwanie nowego języka teatralnego, który ma łączyć, a nie dzielić, i za bijącą z ich twórczości czułość wobec bohaterów, aktorów i widzów”. Podkreśla się oryginalność ich języka, umiejętność nawiązywania kontaktu z każdą widownią czy próbę szukania własnej drogi „pomiędzy bezużytecznym konserwatyzmem a hermetyczną nowoczesnością". 

reżyseria: Jędrzej Piaskowski
dramaturgia i tekst: Hubert Sulima
koncepcja, dialogi, postaci: Jędrzej Piaskowski i Hubert Sulima
scenografia: Anna Maria Karczmarska i Mikołaj Małek
reżyseria światła: Klaudyna Schubert
kostiumy: Rafał Domagała
muzyka: Jacek Sotomski
asystent scenografów: Kacper Łyszczarz

Powrót na listę wydarzeń