Art

bip

Międzynarodowa Wystawa SATYRYKON - Legnica 2023

powiększ zdjęcie:
09.06 00:00 - 09.06 00:00
Organizator: Legnickie Centrum Kultury im. Henryka Karlińskiego
ul. Chojnowska 2 Legnica 59-220
email: sekretariat@lck.art.pl
http://www.lck.art.pl/
tel. 76 723 37 00
Udział: Bezpłatny

Jury 46. edycji konkursu Satyrykon obradowało 11 marca 2023 r. w składzie: Michał Batory (Francja) – przewodniczący, Noma Bar (Wielka Brytania), Michał Dyakowski (Polska), Carlos David Fuentes Hierrezuelo (Kuba), Konstantin Kazanchev (Ukraina), Elżbieta Pietraszko (Polska) oraz Max Skorwider (Polska).

Konkurs Satyrykon jest konkursem otwartym, do którego autorzy mogą zgłaszać rysunki, grafiki, fotografie, rzeźby oraz inne dzieła plastyczne. Prace oceniano w dwóch kategoriach: EGO (tegoroczny temat) oraz tradycyjnie ŻART i SATYRA.

Jury po obejrzeniu 2523 prac 768 autorów z 67 krajów świata zakwalifikowało do wystawy pokonkursowej 100 prac. Najważniejsze trofeum – Grand Prix Satyrykonu 2023 do Grzegorza Myćki, artysty grafika pochodzącego z Poznania

- Zwycięska praca to w dużej mierze oczywiście pokłosie krwawego i niemalże niewiarygodnego we współczesnych realiach ataku na Ukrainę. Czołg slapstickowo przewracający się na skórce od banana w uhonorowanej Grand Prix pracy Grzegorza Myćki na pierwszy rzut oka bawi, jednak po chwili refleksji dobitnie uświadamia, że tak naprawdę cały świat już jakiś czas temu wpadł w poważny poślizg i leży gąsienicami do góry.– ocenia przewodniczący Michał Batory.

Na Międzynarodowej Wystawie Satyrykon – Legnica 2023 będzie można zobaczyć prace twórców uznanych w Polsce i na całym świecie, m.in. Agim Sulaj (Włochy), Paweł Kuczyński (Polska), ARES (Kuba), Szymon Szymankiewicz (Polska) czy Sergey Sichenko (Izrael).

S A T Y R Y K O N 2 0 2 3 - P R O G R A M

16 czerwca 2023

Lotny Festiwal Piwa

Rynek od godz. 15.00

 

Korowód Satyrykonowy

Ul. NMP, godz. 16.45

 

Odsłonięcie tablicy poświęconej JERZEMU FLISAKOWI

ul. NMP (przy Filipie), godz. 17.00

 

Wręczenie nagród laureatom Międzynarodowej Wystawy Satyrykon – Legnica 2023

i otwarcie wystawy

Muzeum Miedzi, ul. Św. Jana 1, godz. 17.30

 

Wręczenie nagród laureatom SZKIC MA MOC 2023 i otwarcie wystawy

Galeria RING, Rynek 12, godz. 18.30

17 czerwca 2023

 

Lotny Festiwal Piwa

Rynek od godz. 12.00

 

Familijny Piknik Satyrykonowy (przy Galerii Satyrykon)

Rynek od godz. 15.00

 

Najlepsze Debiuty Satyrykonu 2023

Galeria Satyrykon, Rynek 36

Otwarcie wystawy, godz. 17.00

 

Wystawa #PatrzęCzujęRysuję

Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Rynek 39

Otwarcie wystawy, godz. 18.00

 

BŁAŻEJ KRÓL

Sala Maneżowa Akademii Rycerskiej

godz. 20.00 (koncert biletowany)

 

18 czerwca 2023

Lotny Festiwal Piwa

Rynek od godz. 12.00

 

JOANNA DARK

Osiecka/Przybora - Ale Jazz!

Sala Maneżowa Akademii Rycerskiej

godz. 18.00 (koncert biletowany)

 

S A T Y R Y K O N 2 0 2 3

wystawy i wydarzenia

 

SZKIC MA MOC 2023 – wystawa pokonkursowa w Galerii RING.

Czas trwania: 13 czerwca – 27 sierpnia 2023

Konkurs SZKIC MA MOC zorganizowało Legnickie Centrum Kultury już po raz trzeci, jako wydarzenie towarzyszące Satyrykonowi. W tym roku w konkursowe szranki stanęła rekordowa liczba 436 uczestników.

Zauważalne jest zainteresowanie konkursem zarówno uczniów jak i absolwentów szkół o profilu artystycznym z całej Polski. Na wystawie zobaczymy również rekordową ilość 128 szkicowników, które zostały zakwalifikowane do pokonkursowej prezentacji w Galerii Ring.

Zobaczyć będzie można szkicowniki czołowych nazwisk młodej polskiej ilustracji, projektowania czy plakatu, jak również młodych twórców, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze światem artystycznym.

- Grozi nam tsunami, codziennie listonosz z kolejnym workiem!!! - maile od Pauliny Maciejewskiej z biura Satyrykonu brzmią jak informacje z początków pandemii koronawirusa. Zainteresowanie trzecią edycją konkursu "Szkic ma moc" przerasta oczekiwania organizatorów i grozi rozwaleniem systemu: co z tym zrobić, gdzie to pomieścić, jak to pokazać?

Oczami wyobraźni widzę to biuro zawalone workami, które piętrzą się po sufit, napierają na drzwi, wysypują się przez okna. Tysiące rysunkowych bohaterów kotłują się w hałdach szkicowników, wreszcie wydostają się na zewnątrz i oto Legnica staje się sceną wielkiej rozróby.

Widzicie tych typków narysowanych przez Jacka Ambrożewskiego? Skaczą z radości do fontanny w rynku na wiadomość o wygranej w konkursie. Biden z Zelenskim, narysowani przez Michała Dyakowskiego, laureata drugiej nagrody, wparowują do gabinetu prezydenta Legnicy i przejmują władzę nad miastem. Chłopcy ze szkicownika Beaty Filipowicz wręczają legnickim dziewczętom bukiety kwitnących fallusów, a złe uczynki, przed którymi ostrzega Zuza Kamińska, zapraszają wszystkich na imprezę w parku narysowanym przez Artura Ligenzę. Znikają koszmarne reklamy, z billboardów uśmiecha się do nas Ola Szmida, a w Teatrze Modrzejewskiej wystawiają sztukę z rysunkowymi bohaterami. Ptaki ze szkicownika Grzegorza Myćki śpiewają rzewne serenady, Legnica kwitnie, znikają psie kupy i dziury w jezdniach, prostują się chodniki, z kominów zamiast dymu sypią się kwiaty, a na instytucje i mieszkańców spada deszcz doskonale narysowanych pieniędzy.

Pytacie co robić ze szkicownikami? Jak to co? - Naprawiać nimi świat!

Tomasz Broda

Przewodniczący jury

Wystawa #PatrzęCzujęRysuję - Teatr H. Modrzejewskiej w Legnicy

czas trwania: 9 czerwca – 30 września 2023

#PatrzęCzujęRysuję

To wystawa zbudowana z fragmentów kobiecej codzienności; czasem zaskakujących i zabawnych, niekiedy trudnych i bolesnych. Z codziennych obserwacji rzeczywistości – intymnej, prywatnej, publicznej, medialnej, politycznej. Artystki, korzystając z żartu jako narzędzia pozwalającego oswoić świat, jednocześnie wielokrotnie podają w wątpliwość rządzące nim reguły.

Dziesięć rożnych artystek, dziesięć spojrzeń na ten sam świat. Świat kobiet nieobojętnych na to, co wydarza się wokół nich, ale też określony przez normy i okoliczności, które kobiet szczególnie dotyczą.

Naturalnym otoczeniem dla ich twórczości są media elektroniczne, gdzie mają szerokie grono odbiorczyń i odbiorców. Spotykaliśmy się z nimi w internecie, który narzuca swój własny sposób korzystania – klikamy, lajkujemy i skrolujemy dalej. Jak funkcjonują w innej, wystawowej przestrzeni? Czy modyfikuje to ich przekaz? To pytania do odbiorczyń i odbiorców wystawy.

Granica między literaturą a sztukami plastycznymi jest płynna i umowna. Gdzieś między nimi mieści się komiks. Podobnie rysunek satyryczny, rysunek-minifelieton, rysunek-metafora... I oczywiście memy. Nawet sam graficznie przedstawiony tekst niesie dodatkowe emocje i znaczenia. Kreska potrafi czasem powiedzieć więcej niż sto słów.

_______________________________________________________________________

Najlepsze Debiuty - Galeria SATYRYKON w Legnicy

czas trwania: 13 czerwca - 29 lipca 2023

Satyrykon od wielu lat promuje młodych twórców, którzy dopiero wkraczają w dorosłe życie artystyczne – stąd pojawiła się dodatkowa nagroda w konkursie Satyrykon, czyli Najlepszy Debiut. Czasem bywa tak, że debiutujących w konkursie artystów, którzy zdobywają laury na Satyrykonie mamy więcej – taka sytuacja miała miejsce również i w tym roku.

Na wystawie debiutów zobaczymy artystkę z Niemiec, Ulrike Wodner, która zdobyła Nagrodę Fundacji Satyrykon im. Andrzeja Tomiałojcia a także Marka Kwiatkowskiego, zdobywcę II miejsca i srebrnego medalu w dziale EGO.

Ulrike Wodner

Urodzona w 1962 w Wippra (Niemcy). Praktyki odbyła jako rysowniczka i kamieniarka we Frankfurcie nad Odrą. W latach 1984-1987 studiowała projektowanie graficzne w Fachschule für Werbung und Gestaltung w Berlinie.

Tworzy ilustracje dla firm i rysuje komiksy. Są one regularnie publikowane na jej stronie internetowej. Jej prace można znaleźć na wystawach, takich jak German Cartoon Award lub World Press Cartoons, a także w mediach drukowanych. Pracuje jako niezależny grafik dla telewizji.

W swoim studio tworzy swobodne prace, takie jak rysunki, akwaforty i obiekty.

 

Marek Kwiatkowski

Zajmuje się projektowaniem graficznym, ilustracją, plakatem, grafiką wydawniczą, a także rysunkiem, malarstwem i fotografią. Studia z wyróżnieniem dziekańskim i rektorskim na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP w latach 1981-1987.

1988-1989 – stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki.

1988-2000 – pracownik naukowy ASP Warszawa w Pracowni Rysunku na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki. Od 1995 r. na stanowisku: adiunkt. Doktorat ukończył na Wydziale Grafiki ASP Warszawa.

Stale współpracuje jako grafik w tygodniku POLITYKA.

____________________________________________________

Powrót na listę wydarzeń