Art

bip

60 lat Muzeum Miedzi w Legnicy

Muzeum Miedzi, Gmach Główny, wejście od ul. św. Jana 1
01.03 10:00 - 31.03 18:00
Organizator: Muzeum Miedzi
Partyzantów 3 Legnica 59-220
email: biuro@muzeum-miedzi.art.pl
www.muzeum-miedzi.art.pl
tel. 76 862 49 49
Miejsce: Muzeum Miedzi, Gmach Główny, wejście od ul. św. Jana 1
Udział: Bezpłatny

Pierwsza była metalowa skrzynia i armata-wiwatówka, która obwieszczała codzienne-niecodzienne chwile, narodziny, święta, wesela. Obydwa przedmioty ofiarowali legniczanie, którzy czuli, że powinny one znaleźć się w muzeum. Dziś magazyny są wypełnione cenne przedmiotami, które Muzeum Miedzi w Legnicy od lat gromadzi z myślą o kolejnych pokoleniach. Są one świadectwem ludzkiego talentu, umiejętności, stylu życia, zainteresowań czy wiedzy. W księgach inwentarzowych muzealiów zapisano ponad 36 tysięcy pozycji, a księgozbiór liczy ponad 14 tysięcy tytułów. Część tych niezwykłości będzie można podziwiać podczas jubileuszowej wystawy.

Legnickie muzeum pełni dwie funkcje. Jest jednym z niewielu na świecie specjalistycznych placówek, które przechowują zabytki związane z wydobyciem i przeróbką miedzi. Dokumentuje także historię Legnicy i regionu od pradziejów po współczesność.

Jubileuszowa ekspozycja to znakomita okazja do przekrojowego pokazania i zbiorów i ludzi, bez których nie byłoby muzeum. Zwiedzający będą mogli zobaczyć, jak różnorodne kolekcje znajdują się w legnickich zbiorach. Od minerałów, pamiątek z epoki neolitu, po przemysł i sztukę z przełomu XIX i XX wieku, historię Legnicy oraz współczesność. Będzie malarstwo, rzeźba, biżuteria, archiwalia. Zobaczycie płaskorzeźbę „Strącenie aniołów" odlaną z formy wykonanej przez. Wyspiańskiego, meble ze słynnego Domu Prijoma, numizmaty, broszki Fajngolda i Grunwalda, stare mapy, ale również zrekonstruowany grób z czasów kultury unietyckiej, dystrybutor paliwa, strój hutnika i wiele więcej. Zapraszamy.

Armato, strzelaj! Muzeum Miedzi obchodzi 60. urodziny. Świętujcie razem z nami

Powrót na listę wydarzeń