Art

bip

„Czerwony Młyn. Historie z powojennej Legnicy” – promocja książki Marka Żaka i spotkanie z autorem,

Muzeum Miedzi, Gmach Główny, wejście od ul. św. Jana 1
powiększ zdjęcie:
03.12 17:00 - 03.12 18:00
Organizator: Muzeum Miedzi
Partyzantów 3 Legnica 59-220
email: biuro@muzeum-miedzi.art.pl
www.muzeum-miedzi.art.pl
tel. 76 862 49 49
Miejsce: Muzeum Miedzi, Gmach Główny, wejście od ul. św. Jana 1
Udział: Bezpłatny

Czerwony Młyn. Historie z powojennej Legnicy” – promocja książki Marka Żaka i spotkanie z autorem, w piątek, 3 grudnia o godz. 17, Muzeum Miedzi w Legnicy - Akademia Rycerska (wejście od ul. Chojnowskiej 2).

Na tę książkę czekało wiele osób. „Czerwony Młyn. Historie z powojennej Legnicy” to zbiór opowieści koncentrujących się na Legnicy drugiej połowy lat 40. XX w. Wtedy zaczyna się rodzić polskie życie polityczne, społeczne, kulturalne i sportowe. Wszystko jest nowe, pierwsze i jak to w takich przypadkach bywa prowizoryczne…

Na spotkanie z autorem historykiem Markiem Żakiem, na co dzień kierownikiem Działu Historii Górnictwa i Hutnictwa, zaprasza Muzeum Miedzi w Legnicy i wydawnictwo Prographic. Książka nie należy do stricte historycznych, w ciekawym, czasem sensacyjnym tonie przybliża czas pionierski na tzw. ziemiach zachodnich, które na mocy tzw. porozumienia jałtańskiego weszły w granice Polski. Jest o czym czytać.

Czerwony Młyn” to słynna legnicka restauracja, której nazwa w oczywisty sposób odwołuje się do paryskiego Moulin Rouge. Do lokalu, działającego się przy ul. Grodzkiej w latach 40., schodzili się ludzie z całego miasta. Czerwony młyn to także oczywiste nawiązanie do sytuacji, w jakiej znalazła się Legnica po wygnaniu Niemców. Trochę polska, z drugiej strony radziecka, bo przecież tu ulokowano olbrzymi garnizon Armii Czerwonej. Już wtedy stawało się jasne, że w pewnych kwestiach Polacy napotkają na ograniczenia…

Mimo powojennych niedostatków i prowizorki miasto tętniło życiem. Oto tylko kilka tematów poruszanych w lekturze:

Gdzie znajdowały się najpopularniejsze lokale powojennej Legnicy? Jakie atrakcje oferował klientom działający w śródmieściu legendarny Czerwony Młyn?”Jakich skarbów poszukiwali szabrownicy na Zamku Piastowskim? W jaki sposób słynny Ludwik Solski podbił radziecki teatr w Legnicy? Co sprawiło, że Władysław Gomułka został poproszony o głos w sporze kościół Marii Panny? Skąd sprowadzono towar do nowoczesnego legnickiego Pedetu? Dlaczego stadion w parku Miejskim miał zostać zlikwidowany? Z jakich przyczyn zginęła żona przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej? Dlaczego pierwsi polscy księża musieli zamieszkać na Zakaczawiu? Jak powstawały pierwsze po wojnie szkoły w mieście? Kim był zabójca z ulicy Wrocławskiej? Czym żołnierze Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego zaskarbili sympatię legniczan? Dlaczego z ulic miasta zniknęły trolejbusy? Co sprowadziło do Legnicy marszałka Żymierskiego?

O pracach nad książkę i o powojennej Legnicy i jej mieszkańcach opowie Marek Żak podczas piątkowego spotkania. Zapraszamy. Książka będzie do podczas spotkania autorskiego , a później w Muzeum Miedzi w Legnicy.

Powrót na listę wydarzeń