Art

bip

SATYRYKON 2022

GALERIA SATYRYKON
powiększ zdjęcie:
01.11 10:00 - 30.11 18:00
Organizator: Legnickie Centrum Kultury im. Henryka Karlińskiego
ul. Chojnowska 2 Legnica 59-220
email: sekretariat@lck.art.pl
http://www.lck.art.pl/
tel. 76 723 37 00
Miejsce: GALERIA SATYRYKON
Udział: Bezpłatny

Listopad to miesiąc w którym zamykamy zgloszenia do konkursu Satyrykon 2022. Konkurs został ogłoszony 1 września, czyli wtedy, gdy rozpoczyna się szkoła albowiem….tegorocznym tematem konkursu jest właśnie SZKOŁA! Tradycyjnie Artyści mogą również zgłaszać swoje prace do kategorii ŻART I SATYRA.

Nadchodząca edycja będzie jubileuszowa – to już 45. odsłona legnickiego Satyrykonu. Początkowo miał on charakter lokalny. Pierwszy - był wystawą rysunków środowiska wrocławskiego, ale już w 1978 roku przekształcił się w ogólnopolską, konkursową wystawę rysunku satyrycznego. W ten sposób Legnica stała się pierwszym i przez wiele lat jedynym miejscem spotkań twórców polskiej satyry, zaś sam Satyrykon skutecznie przyczyniał się do popularyzacji rysunku satyrycznego w Polsce.

W ciągu następnych lat Satyrykon wzbogacał swój program i poszerzał formułę. W 1980 roku po raz pierwszy zorganizowana została Międzynarodowa Wystawa Fotograficzna Fotożart, zaś prace nadsyłane na konkurs rysunku satyrycznego oceniano w dwóch kategoriach: satyry i żartu. Obie wystawy łączyła wspólna nagroda Grand Prix Satyrykonu.

W 1985 roku Ogólnopolska Wystawa Rysunku Satyrycznego stała się oficjalnie konkursem międzynarodowym. Wówczas utwierdziły się i spektakularnie poszerzyły kontakty z artystami, krytykami sztuki i organizatorami festiwali z zagranicy.

Obecnie Międzynarodowa Wystawa SATYRYKON jest konkursem otwartym dla rysowników, grafików, malarzy, rzeźbiarzy, plakacistów i fotografików. Co roku na Satyrykon wpływają tysiące prac z całego świata.

Zgłoszenia do konkursu Satyrykon 2022 przyjmujemy do 30 listopada tego roku na adres mailowy: konkurs.satyrykon@lck.art.pl.

- To spore ułatwienie dla Artystów, których prace do Legnicy często spływały nawet po zakończeniu prac jury, przesyłki z Chin czy Rosji potrafią do nas iść kilka miesięcy. Decyzję o przyjmowaniu prac elektronicznie podjęliśmy w zeszłym roku, głównie ze względu na szalejącą wtedy pandemię. Formuła elektroniczna się sprawdziła, dlatego będziemy ją kontynuować także w tym roku – tłumaczy dyrektor Legnickiego Centrum Kultury Grzegorz Szczepaniak.

W tym roku konkurs będzie przebiegał dwueatpowo. Pierwszym etapem będzie selekcja online, podczas której międzynarodowe Jury spośród wszystkich nadesłanych prac wybierze te, które zakwalifikujemy do drugiego etapu. Dopiero na tym etapie Artyści zostaną poproszeni o przesłanie do siedziby Organizatora oryginałów prac. Nagrody regulaminowe oraz główne trofeum – Grand Prix Satryykonu 2022 Jury przyzna podczas obrad, które odbędą się w Legnicy na początku marca 2022 roku.

__________________________________________________________________________________

SZKIC MA MOC 2022!

W ubiegłym roku Legnickie Centrum Kultury po raz pierwszy ogłosiło konkurs na najlepszy szkicownik, czyli Szkic ma Moc. I jak się okazało – szkice rzeczywiście mają wielką moc! Do pierwszej edycji konkursu zgłosiło się ponad 200 uczestników – uczniów i absolwentów szkół artystycznych z całej Polski.

- Są szkicowniki, których artystyczna wartość nie ustępuje gotowym realizacjom. Wyróżniają się siłą ekspresji, prawdą emocji, szczerością i odwagą. Takich szkicowników właśnie szukamy, takie chcemy pokazać na wystawie towarzyszącej Międzynarodowej Wystawie Satyrykon w Legnicy, takie zamierzamy opublikować w towarzyszącym wystawie katalogu, a ich autorów chcemy poddać ocenie jury, nagradzać i promować – podkreślił Tomasz Broda, który jest pomysłodawcą konkursu oraz Przewodniczącym Jury.

Prace do konkursu SZKIC MA MOC 2022! należy złożyć lub przesłać do Legnickiego Centrum Kultury w terminie do 31 stycznia 2022 roku – liczy się data stempla pocztowego.

Powrót na listę wydarzeń