Art

bip

Festiwal Form Audiowizualnych INTERMEDIALE 2021

Legnickie Centrum Kultury, Galeria Ring
powiększ zdjęcie:
15.10 18:00 - 15.10 20:00
Organizator: Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Artystycznych i Kulturalnych Netcetera
Jagiellońska 12/6 Legnica 59-220
Miejsce: Legnickie Centrum Kultury, Galeria Ring
Udział: Bezpłatny

Festiwal Form Audiowizualnych INTERMEDIALE 2021

 

 

Wystawa SYGNAŁ.SZUM w Galerii Ring, czynna 15 października - 20 listopada 2021

od wtorku do niedzieli 12.00 - 18.00

 

 

Już od 27 lat Festiwal Intermediale, jak zawsze w okresie jesiennym, oferuje wydarzenia związane ze sztuką audiowizualną i cyfrową. Na tegoroczną edycję złoża się audiowizualne performanse z gatunku elektroakustyki, elektroniki i muzyki eksperymentalnej, które odbędą się w Sali Maneżowej Legnickiego Centrum Kultury oraz wystawa w Galerii Ring.

 

 

15 października:

 

godz. 18.00 – Galeria RING

 

Otwarcie festiwalu, wernisaż wystawy „SYGNAŁ.SZUM” prezentującej instalacje wideo artystów związanych z Festiwalem.

 

godz. 19.00 – LCK, Sala Maneżowa

 

koncerty/audiowizualne performanse:

 

odbo oqpo (IT/SI) - słoweńsko-włoskie trio, tworzące dźwiękową mieszankę psychodelicznej improwizowanej muzyki, od współczesnych utworów elektroakustycznych po space-free-jazz w stylu Sun Ra.

Ich instrumentarium to różne rodzaje fletów, instrumenty elektroniczne, bębny, perkusja i syntezator modularny.

White Nerve Connection (PL) projekt audiowizualny założony w 1997 r., skupiony na rozwijaniu tradycji surrealistycznej muzyki konkretnej, field recordingu oraz plądrofonii, zanurzonych czasami w ambientalnym lub etnicznym sosie. Do powstawania muzycznych kolaży grupa wykorzystuje techniki aleatoryczne, złapane nagrania z różnych stron świata oraz wytworzone na bazie syntezy i nagrań drony. Instrumentarium grupy to nie tylko współczesne samplery i syntezatory, ale również grające zabawki, sprzęty kuchenne, stare płyty i taśmy, czy przetworzone odgłosy natury. Tworzą one, wraz z obrazem wideo wielowarstwową opowieść, przenoszącą odbiorcę na czas koncertu w inne miejsce i czas.

Pin Park (PL) to duet, który tworzą Maciek Bączyk i Maciek Polak. Ich muzyka, nacechowana technologiczną melancholią, silnie nawiązuje do klimatu elektronicznej awangardy ubiegłych dekad. Muzycy korzystają z nietypowej architektury i niepowtarzalnych brzmień syntezatorów legendarnej, brytyjskiej firmy EMS. Wykorzystują potencjał tych instrumentów i poszerzają go o doświadczenia współczesnych nurtów elektronicznych. W trakcie koncertów Pin Park, Aga Jarząb, z audiowizualnej manufaktury kinoMANUAL, tworzonej z Maćkiem Bączykiem, przejmuje rolę VJ-ki, miksując kinoMANUALOWE animacje na żywo, do żywego, elektronicznego dźwięku.

 

 

16 października:

 

godz. 19.00 – LCK, Sala Maneżowa

 

koncerty/audiowizualne performanse:

 

Laura Llaneli (ES) mieszka i pracuje w Barcelonie. Bada związki między produkcją i odbiorem dzieła audiowizualnego w kontekście urządzeń i oprogramowań komputerowych. Sięgając do korzeni sztuki krytycznej, tworzy tematyczne spektakle, często zanurzone w dyskursie feministycznym. Zadaje pytanie o to, jak w kontekście nowych technologii funkcjonują kobiety, w życiu codziennym i w sztuce. Na Festiwalu zaprezentuje swój nowy projekt „Vibration Through”, koncert rozpoczynający się od eksploracji przedmiotów wykonanych z różnych materiałów, wzmacnianych głośnikami kontaktowymi, które pulsują zgodnie z ciałem i sposobem filtrowania dźwięku.

 

Inire (PL) zaprezentuje rhizome, audiowizualny projekt zbudowany na głosach, nagraniach terenowych oraz na generowanych elektronicznie strukturach harmonicznych, których części zestawione są ze sobą w taki sposób, by budować niehierarchiczną i otwartą na interpretację fakturę. Każdy element harmoniczny ma równe prawa, aby zadać pytanie, czy w procesie słyszenia oddzielamy to, co w dźwiękach naturalne od tego, co technologiczne.

 

 

12 Listopada

 

godz. 19.00 – LCK, Sala Maneżowa

 

koncerty/audiowizualne performanse:

 

CHIMERA (IT) trio na instrumenty elektroniczne, które zajmuje się komponowaniem w czasie rzeczywistym oraz możliwościami przekładania improwizacji muzycznej na sferę wizualną. Projekt będzie wariacją na temat wzajemnych wpływów procesu komponowania aleatorycznego i real time composing na sferę wizualną performansu.

 

 

Krzysztof Pawlik (PL) audiowizualny performans dimensions to kompozycja inspirowana ideą współczesnych funkcji, ograniczeń i możliwości eksperymentalnej muzyki elektronicznej, tworzonej na analogowych generatorach, przy użyciu syntezy modularnej oraz nagrań terenowych. Swoim kształtem nawiązuje do gatunku eksperymentalnych audycji radiowych SEPR, a także do idei komponowania jako procesu zachodzącego bez użycia komputerów. Projekt zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

 

 

Główny organizator:

 

Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie NETCETERA.

 

Współorganizatorem Festiwalu jest Legnickie Centrum Kultury oraz Galeria Sztuki w Legnicy.

 

 

Informacje pod nr tel 505 057 027

 

http://intermediale.com

 

 

Festiwal INTERMEDIALE dofinansowano ze środków Gminy Legnica oraz z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

 

Miejsce:

 

Legnickie Centrum Kultury, Galeria Ring

 

Zasady wstępu:

 

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

 

Bezpłatne wejściówki do odebrania w Galerii Ring i Galerii Satyrykon.

Powrót na listę wydarzeń