Art

bip

„Ekologia jest sztuką”- projekt ekologiczny Galerii Sztuki

galeria Ring, park Miejski
powiększ zdjęcie:
12.07 10:00 - 28.08 20:00
Organizator: Galeria Sztuki
pl. Katedralny 1 Legnica 59-220
email: galeria@galeria.legnica.pl
www.galeria.legnica.pl
tel. 76 862 09 10
fax: 76 856 51 26
Miejsce: galeria Ring, park Miejski
Udział: Bezpłatny

Projekt „Ekologia jest sztuką”

Ekologia jest sztuką” to projekt który ma za zadanie zwrócić uwagę na palące kwestie ekologii, opowiadając o nich językiem sztuki. W XXI w. ekologia stała się kwestią być albo nie być człowieka na Ziemi – innymi słowy od tego czy, jak szybko i w jaki sposób rozwiążemy istniejące i wciąż narastające problemy ekologiczne zależy przetrwanie człowieka i w ogóle życia na Ziemi. Tym samym kwestie ekologii zyskały wymiar społeczny, edukacyjny, ekonomiczny i kulturowy. Projekt ma na celu pokazanie, jak sztuka współczesna odnosi się do problemów dotyczących środowiska naturalnego, roli człowieka w przyrodzie oraz jego gospodarki zasobami naturalnymi, a także zachęcenie do wdrożenia pro-ekologicznych rozwiązań w naszym najbliższym otoczeniu.

Większość wydarzeń w ramach projektu będzie odbywać się w sierpniu:

Dla najmłodszych: 

– „Przyrodolub 2” – wystawa prac Pawła Szeibla, inspirowana naturą i lasem. Tematem prezentacji będzie relacja człowiek – przyroda, w której sztuka odgrywa rolę mediatora. W trakcie oglądania wystawy dzieci zachęcone będą do tego, aby zamknąć oczy i poczuć się częścią świata, który oddycha, wzrasta, pachnie i ulega ciągłej transformacji. Więcej o wystawie tutaj.

Wernisaż wystawy odbędzie się 12 sierpnia, a dzień wcześniej przeprowadzone zostaną warsztaty dla dzieci („W dobieranego – abażurowy kolaż), które zostaną zaproszone do stworzenia ekologicznych obiektów, które pojawią się na ekspozycji.

– Warsztaty inspirowane ekologią, ideologią zero waste i upcyklingiem. Podczas spotkań zastanowimy się czym jest ekologiczna wrażliwość i pokażemy jak możemy dbać o środowisko. Wykorzystane w trakcie warsztatów materiały i techniki będą w pełni ekologiczne i naturalne, a realizacja działań utrzymana będzie w duchu upcyklingu – którego główne założenie głosi, że dając nowe życie przedmiotom, czynimy je jeszcze bardziej atrakcyjnymi niż podczas ich pierwotnego użycia – na przykład zwiększając ich funkcjonalność czy nadając wartość estetyczną. Artyści przeprowadzą warsztaty w duchu eko: „EkoPotwory – sprawdź czy istnieją” (6 sierpnia), „T-shirt w odcieniach lasu” (13 sierpnia) oraz „Ekologiczny notes. Książka artystyczna” i „Organizm, który ciągle rośnie” (20 sierpnia).

– Akcja sprzątania świata, która stanie się wątkiem ekologicznego filmu – w trakcie projektu powstanie film dokumentujący akcję sprzątania kilku miejsc w Legnicy (3 sierpnia).

Dla starszych:

– Spotkanie „Nasze ekosztuczki” – wymiana dobrych praktyk dbania o środowisko, podczas którego porozmawiamy o pomysłach na to, jak we własnym otoczeniu (dom, miejsce pracy) troszczyć się o środowisko naturalne i wdrażać ekologiczne rozwiązania (20 lipca, godz. 18:00).

– wykłady o historii i idei „eko-sztuki” – cykl spotkań edukacyjnych, podczas których wysłuchamy prezentacji na temat sztuki związanej z ekologią, dowiemy się o jej nurtach i założeniach oraz poznamy najważniejsze i najciekawsze działania z obszaru sztuki ekologicznej. Prelegentami będą krytycy i artyści zajmujący się sztuką ekologiczną (wykłady w każdy piątek sierpnia o godz. 17:00).

Dla wszystkich:

– Piknik rodzinny w legnickiej Palmiarni, który odbędzie się w ostatnią sobotę sierpnia. Na uczestników czekać będą eko-warsztaty plastyczne ART-EKO, seans jogi w relaksujących dźwiękach mis i gongów tybetańskich oraz słuchowisko dźwięków przyrody przygotowane przez artystę Michała Zygmunta.

Wszystkie wydarzenia będą bezpłatne. W przypadku wykładów i warsztatów obowiązywać będzie limit miejsc i wcześniejsze zapisy.

Powrót na listę wydarzeń