Art

bip

Wystawa "Sensacja dla Legnicy! Miasto na powojennych afiszach.

Muzeum Miedzi
powiększ zdjęcie:
16.06 09:00 - 30.06 18:00
Organizator: Muzeum Miedzi
Partyzantów 3 Legnica 59-220
email: biuro@muzeum-miedzi.art.pl
www.muzeum-miedzi.art.pl
tel. 76 862 49 49
Miejsce: Muzeum Miedzi
Udział: Bezpłatny

"Druga połowa lat 40 i powojenna Legnica. Do miasta przyjeżdżają Polacy ze wszystkich stron, wciąż mieszkają tu Niemcy, są Rosjanie i ludzie innych narodowości, którzy czekają na powrót do domu. Na fundamentach niemieckiej Liegnitz otwierają się zakłady pracy, szkoły, instytucje. Rusza życie religijne, kulturalne, jest czas na sport i rozrywkę.

Chcecie przenieść się do czasów, gdy zaczyna się tu polska rzeczywistość i poczuć tamtą atmosferę? Muzeum Miedzi w Legnicy zaprasza na wystawę „Sensacja dla Legnicy! Miasto na powojennych afiszach”. Ekspozycja zostanie otwarta w środę, 16 czerwca i potrwa do września.

Afisze - oryginalne, napisane charakterystycznym językiem po ponad 70 latach są bezcennym świadectwem toczącego się w Legnicy codziennego życia i opowieścią o mieszkańcach. Te wyjątkowe druki często odsłaniają nieznane miejsca oraz ludzi związanych z powojennym miastem.

Dzięki przygotowanej przez znawcę okresu Marka Żaka ekspozycji poznamy pionierską historię miasta z nowej perspektywy. Dowiemy się, gdzie bawili się nasi dziadkowie, którym lokalnym klubom kibicowali, jakie filmy oglądali na ekranach tutejszych kin i jakie spektakle oferowały im polskie zespoły teatralne, ale i Rosyjski Teatr Dramatyczny. Zatem zabierajcie babcie, dziadków, wnuki. Musicie to zobaczyć!

Wystawa w dużej mierze powstała dzięki pierwszym pracownikom Uniwersytetu Wrocławskiego, których praca pozwoliła zachować kilka tysięcy afiszy z drugiej połowy lat 40. XX. Ponad czterysta z nich dotyczy Legnicy i to one stanowią trzon wystawy, ale prezentowane są też afisze z legnickiego oddziału Archiwum Państwowego we Wrocławiu, Legnickiej Kurii Biskupiej oraz Muzeum Miedzi, a także inne ciekawostki, które pozwolą poczuć ducha tamtej epoki."

 

Powrót na listę wydarzeń