Art

bip

Akademia Rycerska. Dzieje gmachu i instytucji

Muzeum Miedzi, Gmach Główny, wejście od ul. św. Jana 1
powiększ zdjęcie:
01.04 10:00 - 30.04 17:00
Organizator: Muzeum Miedzi
Partyzantów 3 Legnica 59-220
email: biuro@muzeum-miedzi.art.pl
www.muzeum-miedzi.art.pl
tel. 76 862 49 49
Miejsce: Muzeum Miedzi, Gmach Główny, wejście od ul. św. Jana 1
Udział: Bezpłatny

Akademia Rycerska. Dzieje gmachu i instytucji

Miejsce ekspozycji: Akademia Rycerska, ul. Chojnowska

Dostępna od wtorku do piątku w godz. 10-17, w soboty w godz. 11-17

Kurator: Grażyna Humeńczuk

Bilety: 6, 10 zł (wstęp bezpłatny w soboty oraz 1. środę miesiąca)

Organizator: Muzeum Miedzi

Niegdyś była przeznaczona dla młodzieży szlacheckiej. Proklamowana w 1709 r. początkowo istniała jako Józefińska Królewska Akademia Rycerska w Legnicy. Od początku funkcjonowania do końca tzw. czasów pruskich, czyli roku 1811 przewinęło się przez jej mury ponad tysiąc uczniów. Pochodzili ze Śląska: monarchii habsburskiej i państw niemieckich oraz Rzeczypospolitej. Kształcili się tu m.in. Lubomirscy, Zamoyscy, Szembekowie, Ossolińscy, Ponińscy. Po wojnie obiekt w polskie ręce trafił dopiero w 1978 r., od kilku lat, po gruntownym remoncie, służy legnickim instytucjom kultury i oświaty.

O historii tej elitarnej szkoły i cennego zabytku architektury baroku na Dolnym Śląsku opowiada wystawa „Akademia Rycerska. Dzieje gmachu i instytucji”, na którą zaprasza Muzeum Miedzi.

Monumentalny gmach, którego właścicielami byli Austriacy, Niemcy, Rosjanie i Polacy, to znakomite miejscem, by poznać nie tylko historię akademii, ale i burzliwe dzieje Europy. Wybrzmi to tym lepiej, że ekspozycja jest prezentowana właśnie w budynku akademii, który – co wiedzą wszyscy legniczanie – w części należy do Muzeum Miedzi

Wystawę tworzą ikonografia, portrety studentów i dzieła osób związanych ze szkołą, także dokumenty oraz przedmioty kultury materialnej ówczesnych czasów.


 


 

Powrót na listę wydarzeń