Art

bip

Edward Dwurnik. Wątki lokalne

Muzeum Miedzi, Gmach Główny, wejście od ul. św. Jana 1
powiększ zdjęcie:
01.04 10:00 - 30.04 17:00
Organizator: Muzeum Miedzi
Partyzantów 3 Legnica 59-220
email: biuro@muzeum-miedzi.art.pl
www.muzeum-miedzi.art.pl
tel. 76 862 49 49
Miejsce: Muzeum Miedzi, Gmach Główny, wejście od ul. św. Jana 1
Udział: Bezpłatny

Edward Dwurnik. Wątki lokalne

Miejsce ekspozycji: Muzeum Miedzi, gmach główny, ul. św. Jana 1

Czas ekspozycji: 20 września – 30 kwietnia 2021 r., od wtorku do piątku w godz. 10-17, w soboty w godz. 11-17

Kurator: Grażyna Humeńczuk

Bilety: 6, 10 zł (wstęp bezpłatny w soboty oraz 1. środę miesiąca)

Organizator: Muzeum Miedzi

Legnica, Ścinawa, Głogów, niby podobne, ale momentami trudne do rozpoznania. Na spacer po najbliższej okolicy, choć nie tylko, zabiera wystawa w Muzeum Miedzi, która prezentuje prace Edwarda Dwurnika, malarza kontrowersyjnego i wybitnego. Nie będzie to jednak miła wędrówka po pięknych miejscach. Dwurnika nie interesuje bowiem okładkowy pejzaż, lśniąca architektura czy ładna buzia. Nie poluje też za interesującym tematem. Opisuje tylko konkretne życie konkretnych ludzi - tak skomentował twórczość malarza jedną z bliskich mu osób.

Twórczość tego jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów można więc porównać do swoistej wycieczki po realnych miejscach i po historycznych wydarzeniach. Porusza tematy społeczne, obyczajowe i polityczne.

W twórczości Edwarda Dwurnika można odnaleźć wpływy przede wszystkim Nikifora, ale także Jana Matejki oraz niemieckich ekspresjonistów czy rodzimych socrealistów. Warto zarezerwować pół godziny, by przyjrzeć się obrazom malarza, choćby dlatego, że wystawa Wątki lokalne to zestaw kompozycji obrazujących miejsca i zdarzenia związane głównie z Dolnym Śląskiem. Dodamy, że wśród prezentowanych na niej obrazów są między innymi te odnoszące się do pamiętnych wydarzeń lubińskich w sierpniu 1982 r.

Powrót na listę wydarzeń