Art

bip

Pod stalowym pancerzem. Pojazdy i broń pancerna XX wieku w miniaturze

Akademia Rycerska w Legnicy, ul. Chojnowska
powiększ zdjęcie:
01.04 10:00 - 30.04 17:00
Organizator: Muzeum Miedzi
Partyzantów 3 Legnica 59-220
email: biuro@muzeum-miedzi.art.pl
www.muzeum-miedzi.art.pl
tel. 76 862 49 49
Miejsce: Akademia Rycerska w Legnicy, ul. Chojnowska
Udział: Bezpłatny

Pod stalowym pancerzem. Pojazdy i broń pancerna XX wieku w miniaturze

Miejsce ekspozycji: Akademia Rycerska w Legnicy, ul. Chojnowska

Czas ekspozycji: 16 marca – 30 czerwca 2021 r. (jeśli instytucje będą otwarte), od wtorku do piątku w godz. 10-17, w soboty w godz. 11-17

Kurator: Marek Żak

Bilety: 6, 10 zł (wstęp bezpłatny w soboty oraz 1. środę miesiąca)

Organizator: Muzeum Miedzi

Jak wyglądały i czym się różniły pojazdy oraz broń pancerna, której używali żołnierze podczas II wojny światowej? Muzeum Miedzi zaprasza na wystawę „Pod stalowym pancerzem. Pojazdy i broń pancerna XX wieku w miniaturze”. Ekspozycja prezentuje kilkadziesiąt miniatur przedstawiających uzbrojenie polskie, radzieckie, niemieckie i należące do aliantów. Broń i pojazdy zostały wkomponowane w sceny z wojennej codzienności, ale także w wydarzenia historyczne, co pomaga przybliżyć tamtą rzeczywistość. Obok czołgów widoczne są postaci cywilów, żołnierzy i przywódców, pojawia się choćby Adolf Hitler.

Wśród prezentowanych przedmiotów są tak unikatowe jak „Kubuś”, samochód pancerny, biorący udział w walkach powstania warszawskiego czy – jako akcent poboczny, ale i ciekawostka – US Standard Liberty, uczestniczący w wojnie polsko-bolszewickiej. Z pewnością zainteresowanie wzbudzi pieczołowicie odtworzony pociąg pancerny. Imponujących wymiarów miniatura mierzy prawie dwa i pół metra długości!

Prace wykonało trzech doświadczonych i cenionych modelarzy: wrocławianina Mariusz Filipiuk, Marek Kałuża z Kalisza oraz mieszkającego w Legnicy Jana Koralewski. Wszyscy trzej są znawcami militarnej tematyki i laureatami konkursów modelarskich.

Legniczanin Jan Koralewski specjalizuje się w miniaturach pojazdów pancernych, szczególnie pociągów pancernych II wojny światowej. Jest laureatem prestiżowego brytyjskiego konkursu „Scale Modelword” (2000 r.) oraz autorem poradnika „W świecie dioram”. Współpracował także z czasopismami branżowymi, jak „Model Fan”, „Żołnierz Polski” czy „Mini Replika”.

Marek Kałuża w ostatnich latach zajmował się głównie wykonywaniem modeli pojazdów Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie. Wielokrotnie wygrywał konkursu modelarskie, współpracuje z branżowym magazynem „Mini Replika”.

Modelarz, a zarazem nauczyciel Mariusz Filipiuk wyszkolił w sztuce już kilku mistrzów Polski w kategorii juniorów. Jego teksty publikuje wiele polskich i zagranicznych czasopism.

Ekspozycja została wzbogacona o materiały edukacyjne przygotowane we współpracy z wrocławskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej.

Powrót na listę wydarzeń