Art

bip

Nasze najnowsze… Zabytki, zabytki, zabytki. Wystawa czasowa.

Muzeum Miedzi, Gmach Główny, wejście od ul. św. Jana 1
powiększ zdjęcie:
01.03 10:00 - 31.03 17:00
Organizator: Muzeum Miedzi
Partyzantów 3 Legnica 59-220
email: biuro@muzeum-miedzi.art.pl
www.muzeum-miedzi.art.pl
tel. 76 862 49 49
Miejsce: Muzeum Miedzi, Gmach Główny, wejście od ul. św. Jana 1
Udział: Płatny

Miejsce ekspozycji: Muzeum Miedzi (gmach główny)

Dostępna do końca marca 2021 r., od wtorku do piątku w godz. 10-17, w soboty w godz. 11-17

Kurator: Łucja Wojtasik-Seredyszyn, Konrad Byś

Bilety: 6, 10 zł (wstęp bezpłatny w soboty oraz 1. środę miesiąca)

Organizator: Muzeum Miedzi

 

Niezwykle rzadka siedemnastowieczna krajcarówka z czasów księcia Jerzego Rudolfa, samowar-fontanna, który służył także do chłodzenia, zespół wykonanych z brązu starożytnych chińskich nożyków pełniących funkcję pieniędzy to zabytki, które wzbogaciły w ostatnim czasie zbiory Muzeum Miedzi. Ciekawe i oryginalne. Te i wiele innych są prezentowane na wystawie „Nasze najnowsze. Zabytki, zabytki, zabytki”, która można obejrzeć w gmachu głównym muzeum. Zostały kupione lub podarowane przez prywatnych właścicieli lub instytucje.

Do muzealnej kolekcji trafiło też wiele innych cennych rzeczy: dzieł sztuki czy zabytków dokumentujących historie Legnicy i regionu. Są wśród nich miedzioryty znanego artysty Krzysztofa Skórczewskiego, które muzeum od lat kolekcjonuje, i portrety wykonane przez związanych z Legnicą twórców, na przykład Grzegorza Niemyjskiego, obecnego dziekana Wydziału Rzeźby i Mediacji Sztuki na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Szczególną wartość ma obraz żyjącego w XIX w. Augusta Küblera, nieznanego dotychczas artysty.

Legnickie muzeum przez prawie 60 lat istnienia zgromadziło ponad 30 tysięcy eksponatów, a w jego bibliotece znajduje się 8200 woluminów zwartych i 1700 tomów czasopism. Większość z nich na co dzień spoczywa w magazynach, teraz jest zatem okazja, by choć części tych skarbów przyjrzeć się z bliska.

 

Powrót na listę wydarzeń