Art

bip

Pod żelaznym pancerzem. Pojazdy i broń pancerna II wojny światowej w miniaturze. Wstawa czasowa.

Akademia Rycerska, ul. Chojnowska 2
powiększ zdjęcie:
16.03 10:00 - 31.03 17:00
Organizator: Muzeum Miedzi
Partyzantów 3 Legnica 59-220
email: biuro@muzeum-miedzi.art.pl
www.muzeum-miedzi.art.pl
tel. 76 862 49 49
Miejsce: Akademia Rycerska, ul. Chojnowska 2
Udział: Płatny

Pod żelaznym pancerzem. Pojazdy i broń pancerna II wojny światowej w miniaturze

Termin: marzec - sierpień 2021 r.

Miejsce ekspozycji: Akademia Rycerska w Legnicy, ul. Chojnowska

Dostępna: od wtorku do piątku w godz. 10-17, w soboty w godz. 11-17

Kurator: Marek Żak

Bilety: 6, 10 zł (wstęp bezpłatny w soboty oraz 1. środę miesiąca)

Organizator: Muzeum Miedzi

 

Polskie, radzieckie, niemieckie i należące do aliantów. Jak wyglądały i czym się różniły pojazdy oraz broń pancerna, której używali żołnierze podczas II wojny światowej? Muzeum Miedzi zaprasza na wystawę „Pod żelaznym pancerzem”. Otwarta w marcu ekspozycja prezentuje kilkadziesiąt miniatur wykonanych przez trzech znanych i cenionych polskich modelarzy. Wśród eksponowanych przedmiotów są takie unikaty jak „Kubuś”, słynny samochód pancerny z czasów powstania warszawskiego oraz – jako akcent poboczny, ale i ciekawostka – US Standard Liberty, pojazd biorący udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Okazem, który zapewne wzbudzi wielkie zainteresowanie, jest pociąg pancerny. Drobiazgowo odwzorowana miniatura mierzy prawie dwa i pół metra długości!

Wykonawcy modeli: wrocławianin Mariusz Filipiuk, Marek Kałuża z Kalisza oraz mieszkający w Legnicy Jan Korolewski odtworzyli miniatury z ogromną pieczołowitością. Wszyscy trzej są znawcami militarnej tematyki, laureatami konkursów modelarskich.

Legniczanin Jan Koralewski specjalizuje się w miniaturach pojazdów pancernych, szczególnie pociągów pancernych II wojny światowej. Jest laureatem prestiżowego brytyjskiego konkursu „Scale Modelword” (2000 r.) oraz autorem poradnika „W świecie dioram”. Współpracował także z czasopismami branżowymi, jak „Model Fan”, „Żołnierz Polski” czy „Mini Replika”.

Marek Kałuża w ostatnich latach zajmował się głównie wykonywaniem modeli pojazdów Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie. Wielokrotnie wygrywał konkursu modelarskie, współpracuje z branżowym magazynem „Mini Replika”. Modelarz, a zarazem nauczyciel Mariusz Filipiuk wyszkolił w sztuce już kilku mistrzów Polski w kategorii juniorów. Jego teksty publikuje wiele polskich i zagranicznych czasopism.

Warto podkreślić, że ekspozycja zostanie wzbogacona materiałami edukacyjnymi przygotowanymi we współpracy z wrocławskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej.

 

Powrót na listę wydarzeń