Art

bip

Fahrenheit 451 – interdyscyplinarne warsztaty z nauki czytania

Galeria Sztuki, Pl. Katedralny 1
powiększ zdjęcie:
01.09 10:00 - 29.10 18:00
Organizator: Galeria Sztuki
pl. Katedralny 1 Legnica 59-220
email: galeria@galeria.legnica.pl
www.galeria.legnica.pl
tel. 76 862 09 10
fax: 76 856 51 26
Miejsce: Galeria Sztuki, Pl. Katedralny 1
Udział: Bezpłatny

Fahrenheit 451 – interdyscyplinarne warsztaty z nauki czytania” to projekt autorstwa Małgorzaty Dancewicz, który zrealizowany zostanie we współpracy z Galerią Sztuki w Legnicy.

 

Tytułowe 451 stopni Fahrenheita z powieści Raya Bradbury'ego to – jak czytamy w książce – temperatura, w której zapala się papier. Opowieść przedstawia dystopijną rzeczywistość, w której książki są zakazane, a ludzka zdolność do samodzielnego rozumowania zanika poprzez zastąpienie komunikacji słownej obrazkową komunikacją mediów masowych.

Na dwumiesięczny cykl intermedialnych działań, które odbędą się w Galerii Sztuki w Legnicy złożą się: lektura i analiza książki i jej filmowych adaptacji, warsztaty wideo, których efektem będzie wideo esej na podstawie pomysłu Bradbury’ego oraz warsztat z konwersji tekstu na formę graficzną. Uczestnicy warsztatów będą poszukiwali odpowiedzi na pytania dotyczące tego, jakie jest miejsce dzieła literackiego w kulturze mediów społecznościowych, jakie są czytelnicze preferencje młodzieży, czy wciąż jesteśmy w stanie czytać ze zrozumieniem świat, i w końcu, czy żyjemy w momencie przełomowym, w którym wizualność wypiera tekstualność. Działania podsumowane będą wernisażem i wystawą.

Projekt realizowany jest w ramach programu dotacyjnego Narodowego Centrum Kultury Bardzo Młoda Kultura 2019-2021, którego zadaniem jest projektowanie, testowanie i wdrażanie rozwiązań, mających na celu zbliżenie sfery edukacji i kultury.

Powrót na listę wydarzeń