Art

bip

Maria Rogala Malarstwo

Galeria Ring, Rynek 12-14 wstęp wolny
powiększ zdjęcie:
20.08 10:00 - 31.08 18:00
Organizator: Galeria Sztuki
pl. Katedralny 1 Legnica 59-220
email: galeria@galeria.legnica.pl
www.galeria.legnica.pl
tel. 76 862 09 10
fax: 76 856 51 26
Miejsce: Galeria Ring, Rynek 12-14 wstęp wolny
Udział: Bezpłatny

Wystawa malarstwa artystki Marii Rogali, która od wielu lat związana jest z regionem Zagłębia Miedziowego i lokalnym środowiskiem twórczym. Uprawia malarstwo realistyczne, skłaniające się ku tematyce tradycyjnej: pejzaże, martwa natura, kwiaty oraz portrety.

Maria Rogala – urodzona 4 września 1930 r. we Lwowie. Po wojnie wraz z rodzicami przyjechała najpierw na Górny, później na Dolny Śląsk. Studia rozpoczęła we wrocławskiej PWSSP, a po pierwszym roku przeniosła się do krakowskiej ASP. Studiowała na Wydziale Włókienniczym. Dyplom uzyskała w 1956r. w pracowni malarstwa i gobelinu prof. Stefana Gałkowskiego.

Artystka należy do pokolenia, które osiedliło się w Legnicy w wyniku splotu powojennych okoliczności. Przez wiele lat zawodowo związana z edukacją – otrzymała m. in. Nagrodę Ministra Oświaty i Wychowania, a także została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. Udało jej się w sposób znaczący wpłynąć na kulturę plastyczna środowiska nauczycielskiego, zachęcała do uprawiania twórczości własnej, organizowała systematycznie wystawy prac nauczycieli wychowania plastycznego, integrując w ten sposób pedagogów z całego regionu i podnosząc – pośrednio – poziom nauczania.

Prace Marii Rogali można było oglądać na wielu wystawach, także – kilkakrotnie – w legnickiej Galerii Sztuki. Pokazy jej malarstwa miały miejsce także w wielu miastach Polski – m.in. w Jeleniej Górze, Złotoryi oraz w Gliwicach i w Warszawie, a także w licznych wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych. Prace Marii Rogali znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju, a także poza nim: w Anglii, Szwecji, Niemczech i w Stanach Zjednoczonych.

Powrót na listę wydarzeń