Art

bip

Wystawa „Nasz Vincent”

Hall Starego Ratusza
powiększ zdjęcie:
02.03 10:00 - 29.03 18:00
Organizator: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Rynek 39 Legnica 59-220
tel. 76 723 35 04
Miejsce: Hall Starego Ratusza
Udział: Bezpłatny

„Nasz Vincent” to wystawa 33 obrazów z filmu, w którym tytułową rolę zagrał aktor z legnickiego Teatru, Robert Gulaczyk. Wystawę będzie można obejrzeć w Hallu Starego Ratusza w dniach 2 – 29 marca. Wystawę oficjalnie otworzy Robert Gulaczyk, który opowie o pracy nad filmem.

Spotkanie z Robertem Gulaczykiem poprowadzi Jarek Perduta Dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego.

 

Film z 65 tysięcy obrazów

 

„Twój Vincent” jest pierwszą na świecie pełnometrażową animacją malarską. Film złożony jest z około 65 000 obrazów malowanych farbą olejną na podobraziu. Prace trwały 7 lat, a przeszło 100 malarzy polskich i zagranicznych malowało techniką wiernie naśladującą twórczość van Gogha. Scenariusz został stworzony przez reżyserkę Dorotę Kobielę we współpracy z poetą i prozaikiem Jackiem Dehnelem. Fabułę stanowi życie i śmierć Vincenta van Gogha. Wyreżyserowali go wspólnie Dorota Kobiela i Hugh Welchman. Dorota Kobiela jest malarką i reżyserką, Hugh Welchman – brytyjskim producentem filmowym, którego animowany film „Piotruś i Wilk” zdobył w 2007 roku Oscara za najlepszy krótkometrażowy film animowany.

Malarska animacja „Twój Vincent” w krótkim czasie zdobyła rzesze fanów, przypadła do gustu krytykom i otrzymała szereg nagród i wyróżnień m.in. podczas Annecy Film Festival – Nagrodę Publiczności, podczas Shanghai International Film Festival uznano go za Najlepszy Film Animowany, a na European Film Awards za Najlepszą Europejską Animację. 23 stycznia 2018 roku ogłoszono nominacje do Oscara – „Twój Vincent” został nominowany w kategorii Najlepszy długometrażowy film animowany.

„Miasto Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016, razem z Odrą-Film i Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA, było koproducentem filmu „Loving Vincent”. Cieszymy się, że dzięki obrazom, które wypożyczamy, podtrzymywane jest zainteresowanie samym filmem, tak ważnym dla naszego miasta – mówi Dorota Ostrowska z Biura Promocji Miasta i Turystyki UM Wrocławia.

Podczas wystawy zostanie zaprezentowanych 33 obrazów.

Powrót na listę wydarzeń