Art

bip

MAKBET William Szekspir

Teatr Modrzejewskiej w Legnicy, scena Gadzickiego
powiększ zdjęcie:
21.03 19:00 - 21.03 20:00
Organizator: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Rynek 39 Legnica 59-220
tel. 76 723 35 04
Miejsce: Teatr Modrzejewskiej w Legnicy, scena Gadzickiego
Udział: Płatny

MAKBET

William Szekspir

 

przekład: Stanisław Barańczak

reżyseria: Lech Raczak

scenografia: Bohdan Cieślak

kostiumy: Natalia Kołodziej

muzyka: Jacek Hałas

ruch sceniczny: Tomasz Dajewski

 

występują: Gabriela Fabian, Ewa Galusińska, Anita Poddębniak, Magda Skiba, Małgorzata Urbańska, Bartosz Bulanda, Rafał Cieluch, Bogdan Grzeszczak, Robert Gulaczyk, Maciej Rabski, Grzegorz Wojdon, Paweł Wolak oraz Maciej Kreska, Mariusz Sikorski, Nikos Triandafilidis, Patryk Wajs

 

inspicjent/sufler: Jolanta Naczyńska

premiera: 11 lutego 2017 r.

 

Wielkość Szekspira polega między innymi na tym, że daleko wykracza poza świat politycznych gier, który jest punktem wyjścia jego opowieści. W Makbecie nie tyle chcę się odnosić się do naszej polskiej współczesności, co odczuwam wyraźnie szaleństwo świata, całego świata, który gotów jest po raz kolejny wypadać z opisanej naukowo – przez fizyków, socjologów i teologów – orbity. Tu chodzi o los ludzkości, a nie władcy.

Lech Raczak

 

Klucz do swojego Makbeta reżyser wręcza widzom dopiero w finale, kiedy zamykająca sceniczny pejzaż brama odwraca się wokół własnej osi, odsłaniając to, co do tej pory było skrzętnie ukryte. Świat wywraca się na nice i pogrąża w chaosie. Tabu królobójstwa zostało złamane i będzie łamane w przyszłości, a świat będzie musiał sobie radzić bez czytelnych reguł. Makbet i jego żona zapłacą za to szaleństwem i śmiercią, ale prawdziwie tragiczną postacią okaże się Macduff (bardzo dobra rola Roberta Gulaczyka), którego przyszłe próby przywrócenia porządku będą skazane na niepowodzenie.

Magda Piekarska „Gazeta Wyborcza Wrocław”

 

Lech Raczak stworzył w Legnicy spektakl wybitny.

Leszek Pułka, Teatralny.pl

 

Scena Gadzickiego

Bilety 35 i 30 zł

 

Organizator: Teatr Modrzejewskiej w Legnicy

 

 

 

Powrót na listę wydarzeń