Art

bip

PORTRET POLAKA PO SZKODZIE Kabaret Aktorów Teatru Modrzejewskiej „Piękna Helena”

Art Cafe Modjeska
powiększ zdjęcie:
14.03 19:00 - 14.03 21:00
Organizator: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Rynek 39 Legnica 59-220
tel. 76 723 35 04
Miejsce: Art Cafe Modjeska
Udział: Płatny

PORTRET POLAKA PO SZKODZIE

Kabaret Aktorów Teatru Modrzejewskiej „Piękna Helena”

 

opieka reżyserska: Marcin Kęszycki

aranżacje: Łukasz Matuszyk

muzycy: Andrzej Janiga (fortepian), Maciej Błach (puzon)

 

występują: Katarzyna Dworak, Gabriela Fabian, Ewa Galusińska, Zuza Motorniuk, Małgorzata Patryn, Magda Skiba, Małgorzata Urbańska, Bartosz Bulanda, Rafał Cieluch, Bogdan Grzeszczak, Robert Gulaczyk, Mateusz Krzyk, Paweł Palcat, Paweł Wolak

 

inspicjent/sufler: Mariusz Sikorski

premiera: 20 stycznia 2019

 

Portret zbiorowy współczesnego Polaka, nakreślony w mniej znanych wierszach Jacka Kaczmarskiego, wybranych z jego bogatego, liczącego ponad pół tysiąca utworów dorobku. Kaczmarski okazuje się w nich błyskotliwym, niebanalnym diagnostą ludzkich słabości i polskich zawirowań historycznych, obyczajowych i światopoglądowych, pisarzem – o czym wie niewielu – niezwykle dowcipnym, którego twórcza osobowość jest o wiele bogatsza i bardziej wielowątkowa niż pokutujący stereotyp „barda Solidarności”.

 

Myślałem zawsze, że to twórczość w sam raz na podniosłe szkolne akademie z okazji rocznic narodowych klęsk, ale nie na rozrywkowy wieczór w kawiarni. Myliłem się. Dzięki aktorskiej interpretacji i dowcipnym, zaskakującym aranżom Łukasza Matuszyka (na pianino, akordeon, puzon) utwory Kaczmarskiego nabrały kabaretowej lekkości. […]„Piękna Helena” mogła zrobić Kaczmarskiego „po bożemu”. Wolała go jednak ściągnąć z piedestału, odbrązowić, zaryzykować nawet profanację po to, by ludzie znów zaczęli uważnie słuchać, co martwy bard ma im do przekazania. […] Kaczmarski za życia mnie drażnił. Po śmierci wymiata.

Piotr Kanikowski, 24legnica.pl

 

Art Cafe Modjeska

Bilety 35 i 30 zł

Organizator: Teatr Modrzejewskiej w Legnicy

 

Powrót na listę wydarzeń