Art

bip

FANNY I ALEKSANDER Ingmar Bergman

Teatr Modrzejewskiej w Legnicy, scena Gadzickiego
powiększ zdjęcie:
31.03 11:00 - 31.03 12:00
Organizator: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Rynek 39 Legnica 59-220
tel. 76 723 35 04
Miejsce: Teatr Modrzejewskiej w Legnicy, scena Gadzickiego
Udział: Płatny

FANNY I ALEKSANDER

Ingmar Bergman

 

przekład: Zygmunt Łanowski

reżyseria: Łukasz Kos

scenografia i światło: Paweł Walicki

kostiumy: Barbara Sikorska-Bouffał

muzyka: Dominik Strycharski

wideo: Kamil Walesiak

konsultacje dramaturgiczne: Hubert Sulima

asystent kostiumografa: Aleksandra Komarzeniec-Piss

 

występują: Magda Biegańska, Katarzyna Dworak, Gabriela Fabian, Ewa Galusińska, Joanna Gonschorek, Aleksandra Listwan, Zuza Motorniuk, Małgorzata Patryn, Anita Poddębniak, Magda Skiba, Małgorzata Urbańska, Bartosz Bulanda, Rafał Cieluch, Bogdan Grzeszczak, Robert Gulaczyk, Mateusz Krzyk, Paweł Palcat, Paweł Wolak oraz gościnnie Łukasz Kos

 

inspicjent/sufler: Mariusz Sikorski

 

premiera: 22 lutego 2020, Scena im. Ludwika Gadzickiego

 

Każdy z nas pamięta swoją pierwszą wizytę w teatrze, tę jedyną w swoim rodzaju chwilę, kiedy gasną światła, unosi się kurtyna i świat na zewnątrz przestaje istnieć. Dla niektórych ludzi urok tej chwili nigdy nie wygasa. Zostają oni w teatrze na zawsze, odnajdując tu coś więcej niż rozrywkę czy pracę zarobkową – sens życia, tajemnicę piękna, klucz do rzeczywistości. „Świat jest teatrem” – jak pisał dramaturg wszech czasów William Szekspir.

Fanny i Aleksander to opowieść, w której teatr jest jednym z najważniejszych bohaterów. Historia rodzeństwa, które po śmierci ojca dostaje się pod opiekę zimnego, fanatycznego pastora, łączy w sobie atmosferę baśni i sagi rodzinnej, horroru i komedii. Od scen pełnych domowego ciepła przechodzi się do dramatycznych konfliktów, ukazując świat z perspektywy najbardziej wrażliwego obserwatora – dorastającego dziecka. Wszystkie sfery i znaczenia tego dzieła spaja metafora sceny. Bohaterowie Fanny i Aleksandra pracują w teatrze, bawią się w teatr, postrzegają świat jako teatr. Jest on dla nich naturalnym środowiskiem, azylem, miejscem, w którym wszystko, co dobre, jest możliwe, a wszystko, co złe, zostaje za progiem. Dlatego piękne wnętrze naszego teatru staje się fascynującą scenografią spektaklu. Akcja rozgrywa się w jego tajemniczych, niewidocznych na co dzień zakamarkach, które widzowie mogą obejrzeć dzięki projekcjom na żywo.

 

Zarówno Legnica, która przecież nie jest metropolią, ale tęskni za swoją barwną przeszłością, jej piękny w swoim klasycznym dla epoki stylu i wystroju teatr oraz zespół aktorski, który przed pięciu laty poznałem, wydały mi się idealnym miejscem dla realizacji tej bardzo teatralnej opowieści sięgającej do źródeł dzieciństwa, w którym mieszają się realia i fantazje. Do przywołania świata, w którym prawda i kłamstwo znaczą coś innego niż w dorosłym życiu.

 

Gramy także 31 marca o 11.00To także moja tęsknota za teatrem, który jest przeszłością, marzeniem, azylem i przestrzenią wolności, który prowokuje do pytania, na ile bycie artystą jest zmaganiem się z otaczającą rzeczywistością, a na ile ucieczką przed nią w świat sztuki.

Łukasz Kos

Scena Gadzickiego

Bilety 45 i 30 zł

Spektakl gramy także 31 marca o 11.00

Organizator: Teatr Modrzejewskiej w Legnicy

 

Powrót na listę wydarzeń