Art

bip

CURKO MOJA OGŁOŚ TO, RYTMIZOWANY BIULETYN Z WYSTAWY MARII WNĘK - MONODRAM MAGDY DRAB

Scena na Strychu
powiększ zdjęcie:
08.02 19:00 - 08.02 21:00
Organizator: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Rynek 39 Legnica 59-220
tel. 76 723 35 04
Miejsce: Scena na Strychu
Udział: Płatny

CURKO MOJA OGŁOŚ TO, RYTMIZOWANY BIULETYN Z WYSTAWY MARII WNĘK

MONODRAM MAGDY DRAB

Malarka Maria Wnęk (1922-2005) nie była absolwentką akademii ani uczennicą wielkich mistrzów palety. Ukończyła zaledwie cztery klasy, w rodzinnej wsi uważano ją za osobę niespełna rozumu. Jako malarka zadebiutowała dopiero po czterdziestce. Twierdziła, że malować każe jej sam Bóg, którego gorliwie czciła od najmłodszych lat.

Monodram Curko moja ogłoś to mówi zarówno o niezwykłej postaci, jak i o świecie, który jej się przygląda, o wyobcowaniu i wyobraźni, o prawdziwej sztuce i o tym, jak ją postrzegamy.

Spektakl zwyciężył w 1. Konkursie na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego „The Best OFF” (2018), a jego autorka i wykonawczyni Magda Drab otrzymała również pierwszą nagrodę i nagrodę dla osobowości artystycznej festiwalu w XIX Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych OFTeN w Ostrowie Wielkopolskim.

Magdalena Drab jest nominowana do tegorocznych Paszportów Polityki – jednej z najbardziej prestiżowych nagród kulturalnych dla młodych twórców.

 

Wydaje się nagle, że oto na scenie stoi prawdziwa Maria Wnęk, żeby zaprosić nas do wnętrza swoich obrazów, które były przecież czystą emanacją jej pełnego problemów i cierpień życia. Udajemy się w tę podróż, chcąc zgłębić nie tylko historię malarki, lecz wręcz tajemnicę samej sztuki, którą w istocie niewiele dzieli od szaleństwa. […] Magdalena Drab jest niezwykle utalentowaną i sprawną aktorką. W jej aktorskim rzemiośle zachwyca przede wszystkim szybka umiejętność zewnętrznej oraz wewnętrznej transformacji. Łatwość, z jaką to robi, gwarantuje głęboką prawdę obrazom, które w swoim spektaklu kreuje, a co za tym idzie – wiarygodność swojej bohaterki.

Tomasz Domagała, blog Domagała się Kultury

 

Scena na Strychu

Bilety: online i w kasie teatru 25 zł

Organizator: Teatr Modrzejewskiej w Legnicy

 

 

 

Powrót na listę wydarzeń

Informujemy, że zgodnie z decyzją rządu w dniach od 12 do 25 marca 2020 r. legnickie instytucje kultury, sportu oraz placówki oświatowe będą zamknięte. Odwołane są imprezy masowe.

Ponadto, zgodnie z zarządzeniem Prezydenta Miasta Legnicy, wszystkie przedsięwzięcia (np. koncerty, wernisaże, spotkania autorskie, lekcje biblioteczne, konferencje, zajęcia dla dzieci i młodzieży, kluby i koła zainteresowań) organizowane w miejskich instytucjach kultury, sportu i placówkach oświatowych zostają zawieszone do dnia 14 kwietnia 2020 r.