Art

bip

Tory historii. 175 lat kolei w Legnicy – wystawa czasowa

Gmach Główny Muzeum Miedzi, wejście od ul. Św. Jana 1
powiększ zdjęcie:
03.02 09:00 - 31.03 18:00
Organizator: Muzeum Miedzi
Partyzantów 3 Legnica 59-220
email: biuro@muzeum-miedzi.art.pl
www.muzeum-miedzi.art.pl
tel. 76 862 49 49
Miejsce: Gmach Główny Muzeum Miedzi, wejście od ul. Św. Jana 1
Udział: Bezpłatny

XIX stulecie bywa nazywane wiekiem pary i żelaza. W Legnicy era dymiących parowozów rozpoczęła się 18 października 1844 r. W tym dniu miasto świętowało otwarcie pierwszego połączenia kolejowego z Wrocławiem.
W 175 r. rocznicę wspomnianego wydarzenia Muzeum Miedzi przygotowało jubileuszową wystawę, prezentującą historię legnickiego kolejnictwa od 1844 r. po bliską nam współczesność. Wystawa opowiada o początkach i rozwoju sieci dróg żelaznych przebiegających przez miasto, prezentuje dzieje obiektów dworcowych, a także przybliża sylwetki niezwykłych pasażerów i dorobek tutejszych kolejarzy. W czasie wernisażu swoją premierę będzie miała najnowsza, piąta odsłona serii „Legnica na dawnych kartach pocztowych”, poświęcona kolei.

Wystawę, której partnerem są Koleje Dolnośląskie, honorowym patronatem objęli: Marszałek Województwa Dolnośląskiego - Cezary Przybylski i Prezydent Miasta Legnicy - Tadeusz Krzakowski.

Jedzie pociąg z daleka…..Wystawa czasowa „Tory historii…” została wzbogacona o nie lada atrakcje dla najmłodszych (ale nie tylko). Z dalekiej Mostówki przyjechały do nas makiety kolejowe z kolekcji księdza Janusza Grygiera, znanego w całym kraju pasjonata, kolekcjonera oraz twórcy takich małych „dzieł sztuki”. Przedstawiany zbiór, to tzw. satyry kolejowe, ukazujące w krzywym zwierciadle realia polskiej kolei. Serdecznie zapraszamy do jak najliczniejszego zwiedzania nowej części ekspozycji.

Powrót na listę wydarzeń