Art

bip

KAWIARENKA OBYWATELSKA

Teatr Modrzejewskiej w Legnicy, Art Cafe Modjeska
powiększ zdjęcie:
14.11 18:00 - 14.11 20:00
Organizator: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Rynek 39 Legnica 59-220
tel. 76 723 35 04
Miejsce: Teatr Modrzejewskiej w Legnicy, Art Cafe Modjeska
Udział: Bezpłatny

KAWIARENKA OBYWATELSKA

Rozmowa pierwsza: Co się stało z legnickim przemysłem?

 

W teatrze mówimy o rzeczach ważnych. Ważnych ze względów artystycznych, ale także istotnych z punktu widzenia miasta, w którym teatr ten funkcjonuje. Miejsce to, z siedzibą w samym centrum, naturalnie przyciąga ludzi, którym ich mała ojczyzna nie jest obojętna.

Ideą Kawiarni Obywatelskich jest dialog, rozmowa, zbieranie opinii i dyskusja o nich, wymiana myśli, spostrzeżeń tych codziennych, często przyziemnych, jak i tych wzniosłych.

Teatr daje przestrzeń na te rozmowy – w każdy drugi czwartek miesiąca o godz. 18:00.

 

Zaczynamy od legnickiego przemysłu, pytając, czy i dlaczego w procesie transformacji ustrojowej musiały zniknąć wielkie, budujące tożsamość miasta zakłady, takie jak „Milena”, „Hanka”, „Elpo”, Fabryka Fortepianów i Pianin.

W spotkaniu weźmie udział Grzegorz Czekański z Fundacji im. Tymoteusza Karpowicza, który w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy współpracy Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” realizuje projekt „Pamiętam przemysł”.

Dlaczego industrialna historia miasta jest dla nas tak ciekawa? Przemysł to nie tylko hale fabryczne, ale też przyzakładowe ośrodki wczasowe, domy kultury, żłobki, orkiestry, stołówki, marsze pierwszomajowe, rywalizacje międzyzakładowe, działania społeczne, kluby sportowe, wycieczki etc. ‒ słowem, to mrowie ciekawych opowieści, historii, anegdot i przeżyć do opowiedzenia. Przemysł to również historia, np. Solidarnościowa, ale też opowieść o często trudnych latach 90.”. – http://pamietamprzemysl.pl/

 

Koordynator projektu: Katarzyna Odrowska (kodrowska@teatr.legnica.pl)

 

Art Cafe Modjeska

Wstęp wolny

Organizator: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

 

 

 

Powrót na listę wydarzeń