Art

bip

BIESY

Teatr Modrzejewskiej w Legnicy, scena Gadzickiego
powiększ zdjęcie:
23.11 18:00 - 23.11 20:00
Organizator: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Rynek 39 Legnica 59-220
tel. 76 723 35 04
Miejsce: Teatr Modrzejewskiej w Legnicy, scena Gadzickiego
Udział: Płatny

BIESY

według Fiodora Dostojewskiego

przekład: Adam Pomorski

adaptacja: Robert Urbański

reżyseria: Jacek Głomb

scenografia: Małgorzata Bulanda

muzyka: Bartek Straburzyński

 

inspicjent/sufler: Mariusz Sikorski

premiera: 23 listopada 2017 r.

 

występują: Magda Biegańska, Magda Drab, Katarzyna Dworak, Gabriela Fabian, Ewa Galusińska, Joanna Gonschorek, Małgorzata Patryn, Anita Poddębniak, Magda Skiba, Małgorzata Urbańska, Bartosz Bulanda, Rafał Cieluch, Bogdan Grzeszczak, Robert Gulaczyk, Mateusz Krzyk, Paweł Palcat, Albert Pyśk, Maciej Rabski, Grzegorz Wojdon, Paweł Wolak

 

Jedna z największych powieści wszech czasów, arcydzieło autora Zbrodni i kary, wielokrotnie przenoszone na teatralne deski i ekran filmowy – m.in. przez Andrzeja Wajdę. Kryminalna fabuła, oparta na faktach, opowiada o rewolucjonistach z małego miasteczka, którzy zostają wplątani w pospolitą zbrodnię. Kulisy prowincjonalnego spisku obnażają niezmienne od wieków ludzkie słabości i mechanizmy manipulacji. To one umożliwiły powstanie i rozwój totalitaryzmów ubiegłego stulecia; to ich także i dziś używają rozmaitej maści zbawiciele ludzkości, dla których największą przeszkodą w realizacji utopii pozostaje sam człowiek. Ale Dostojewski to nie tylko zaangażowany pisarz polityczny i społeczny: to także mistrz psychologii, niezrównany portrecista, twórca fascynujących, niejednoznacznych bohaterów. Dlatego Biesy to nie socjologiczny traktat ani kronika kryminalna, lecz pełna pasji walka charakterów, spektakl gęsty od emocji.

 

Spektakl Głomba jest niezwykle magiczny. Uczestniczy się w nim niczym w spotkaniu konspiracyjnym, zwołanym zresztą w słusznej sprawie. Wtajemniczeni w nią widzowie mogli poczuć się wybrańcami. Reżyser wikła ich w kryminalną intrygę, opartą, co ważne, na faktach. Wplątani zostają, podobnie jak rewolucjoniści z małego miasta, w pospolitą zbrodnię. Akcja toczy się w zaciemnionym pomieszczeniu. Publiczność skupiona do granic. Żadnych głosów z widowni. Tylko oddech i bicie serca.

Grzegorz Ćwiertniewicz, Teatr dla Was

Scena Gadzickiego

Bilety 35zł  i 30 zł

 

Spektakl gramy także 21 i 22 listopada o godzinie 10.00

organizator: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

 

Powrót na listę wydarzeń