Art

bip

POPIÓŁ I DIAMENT – ZAGADKA NIEŚMIERTELNOŚCI

Teatr Modrzejewskiej w Legnicy, scena Gadzickiego
powiększ zdjęcie:
02.11 19:00 - 03.11 21:00
Organizator: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Rynek 39 Legnica 59-220
tel. 76 723 35 04
Miejsce: Teatr Modrzejewskiej w Legnicy, scena Gadzickiego
Udział: Płatny

POPIÓŁ I DIAMENT – ZAGADKA NIEŚMIERTELNOŚCI

Małgorzata Sikorska-Miszczuk

inspirowane filmem Andrzeja Wajdy i powieścią Jerzego Andrzejewskiego

reżyseria: Marcin Liber

scenografia: Mirek Kaczmarek

kostiumy: Grupa Mixer

muzyka (na żywo, kompozycje i aranżacje): Olga Mysłowska, Filip Kanecki

inspicjent/sufler: Mariusz Sikorski

premiera: 11 listopada 2018 r.

 

występują: Magda Biegańska, Katarzyna Dworak, Joanna Gonschorek, Anita Poddębniak, Magda Skiba, Bartosz Bulanda, Wiesław Cichy, Rafał Cieluch, Bogdan Grzeszczak, Robert Gulaczyk, Mateusz Krzyk, Paweł Palcat, Albert Pyśk, Mariusz Sikorski, Paweł Wolak

 

Kiedy w 1947 roku Jerzy Andrzejewski wydał swoją powieść, umilkły już działa II wojny światowej, ale w najlepsze trwała wojna polsko-polska. Popiół i diament stał się w PRL literackim i społecznym ewenementem. Sięgając po tę historię, Andrzej Wajda wiedział, że nie znajdzie lepszego materiału, który pozwoliłby opowiedzieć o wszystkim, co nas dzieli.

Dziś, kiedy polsko-polski konflikt wybuchł z nową siłą, tak że żyjemy na granicy społecznego kataklizmu, twórcy spektaklu postanowili przyjrzeć się Polsce na nowo, korzystając z doświadczeń Andrzejewskiego i Wajdy. Jest to już inny Popiół i diament, tak jak inna jest dziś Polska – a zarazem to próba przejrzenia się w zwierciadle historii, którą nazywa się nauczycielką życia, choć tak niewielu chce się z niej nauczyć czegoś dobrego.

 

Liber, reżyserując znakomity tekst Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, zrobił spektakl, który boleśnie tkwi w sercu, jak zadra, który nie pozwala o sobie zapomnieć, który - jestem tego pewna - po wielokroć będzie do nas wracał, i odbijał się czkawką […] To przedstawienie jest jak pełen rozpaczy desperacki gest ludzi, którzy wciąż jeszcze wierzą w potęgę literatury, filmu, teatru. Patrzcie i uczcie się z tego wszyscy - zdają się mówić […] - w tekstach kultury znajdziecie ważne pytania i ostrzeżenia, których nie sposób lekceważyć.

Magda Piekarska, „Gazeta Wyborcza Wrocław”

 

 

Scena Gadzickiego

bilety  40 zł miejsca przy stolikach, 35 zł i 30 zł

organizator: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

 

 

Powrót na listę wydarzeń