Art

bip

Polskie szkło artystyczne. 1949–2019. Mistrzowie – Europejski Festiwal Szkła 2019 - wernisaż

Galeria Ring, Rynek 12
powiększ zdjęcie:
18.10 18:00 - 18.10 19:00
Organizator: Galeria Sztuki
pl. Katedralny 1 Legnica 59-220
email: galeria@galeria.legnica.pl
www.galeria.legnica.pl
tel. 76 862 09 10
fax: 76 856 51 26
Miejsce: Galeria Ring, Rynek 12
Udział: Bezpłatny

 

Wystawa „Polskie szkło artystyczne. 1949–2019. Mistrzowie” zaprezentuje prace osiemnastu polskich artystów szkła, zarówno tworzących obiekty sztuki, jak też projektujących szkło użytkowe.

 

Podstawowym celem projektu „Polskie szkło artystyczne. 1949–2019. Mistrzowie.” jest udokumentowanie i spopularyzowanie dorobku trzech generacji polskich artystów szkła. Ramy projektu wyznacza rok 1949: powstanie Wydziału Ceramiki i Szkła w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych we Wrocławiu (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. E. Geperta).

Wybrane na wystawę prace pozwolą na prześledzenie różnorodności stosowanych technik szklarskich, form i filozofii twórczej zarówno artystów uznanych i zasłużonych dla polskiej sztuki i designu, jak też młodszego pokolenia twórców, pracujących intensywnie nad swoim artystycznym portfolio. Traktując szklaną materię w sposób indywidualny i oryginalny, poszukują nowych form artystycznej ekspresji i tym samym powoli, i systematycznie, budują swoja mistrzowską pozycję w polskim szkle artystycznym.

Ekspozycja jest próbą ukazania wielowymiarowości i różnorodności mistrzostwa w tak trudnej, i wciąż mało rozpoznawalnej w Polsce, dziedzinie sztuki, jaką jest szkło artystyczne. Jest także swojego rodzaju prowokacją i zachętą, do dyskusji nad wybranymi obiektami i ich autorami, do zdefiniowania pojęć mistrzostwa i mistrza w we współczesnej sztuce oraz odpowiedzi na pytanie, czy 70 lat istnienia „wrocławskiej szkoły szkła” to wystarczający czas, aby mówić o mistrzostwie jej absolwentów.

Wystawie towarzyszyć będzie katalog on-line, prezentujący i omawiający dorobek polskich artystów szkła, których prace znajdą się na wystawie.

 

Wystawa „Polskie szkło artystyczne. 1949–2019. Mistrzowie.” jest realizowana przez Fundację Fly with Art. Jej kuratorami są Justyna Wierzchucka i Adam Włodarczyk, a autorką koncepcji jest Anita Bialic. jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

Powrót na listę wydarzeń