Art

bip

Polskie szkło artystyczne. 1949–2019. Mistrzowie – Europejski Festiwal Szkła 2019

Galeria Ring, Rynek 12
powiększ zdjęcie:
18.10 10:00 - 16.11 18:00
Organizator: Galeria Sztuki
pl. Katedralny 1 Legnica 59-220
email: galeria@galeria.legnica.pl
www.galeria.legnica.pl
tel. 76 862 09 10
fax: 76 856 51 26
Miejsce: Galeria Ring, Rynek 12
Udział: Bezpłatny

artystów szkła, zarówno tworzących obiekty sztuki, jak też projektujących szkło użytkowe.

 

Podstawowym celem projektu „Polskie szkło artystyczne. 1949–2019. Mistrzowie.” jest udokumentowanie i spopularyzowanie dorobku trzech generacji polskich artystów szkła. Ramy projektu wyznacza rok 1949: powstanie Wydziału Ceramiki i Szkła w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych we Wrocławiu (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. E. Geperta).

Wybrane na wystawę prace pozwolą na prześledzenie różnorodności stosowanych technik szklarskich, form i filozofii twórczej zarówno artystów uznanych i zasłużonych dla polskiej sztuki i designu, jak też młodszego pokolenia twórców, pracujących intensywnie nad swoim artystycznym portfolio. Traktując szklaną materię w sposób indywidualny i oryginalny, poszukują nowych form artystycznej ekspresji i tym samym powoli, i systematycznie, budują swoja mistrzowską pozycję w polskim szkle artystycznym.

Ekspozycja jest próbą ukazania wielowymiarowości i różnorodności mistrzostwa w tak trudnej, i wciąż mało rozpoznawalnej w Polsce, dziedzinie sztuki, jaką jest szkło artystyczne. Jest także swojego rodzaju prowokacją i zachętą, do dyskusji nad wybranymi obiektami i ich autorami, do zdefiniowania pojęć mistrzostwa i mistrza w we współczesnej sztuce oraz odpowiedzi na pytanie, czy 70 lat istnienia „wrocławskiej szkoły szkła” to wystarczający czas, aby mówić o mistrzostwie jej absolwentów.

Wystawie towarzyszyć będzie katalog on-line, prezentujący i omawiający dorobek polskich artystów szkła, których prace znajdą się na wystawie.

 

Wystawa „Polskie szkło artystyczne. 1949–2019. Mistrzowie.” jest realizowana przez Fundację Fly with Art. Jej kuratorami są Justyna Wierzchucka i Adam Włodarczyk, a autorką koncepcji jest Anita Bialic. jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Powrót na listę wydarzeń