Art

bip

Janusz Gałuszka Kobiety i mężczyźni przed wojną - wernisaż

Galeria Sztuki, Pl. Katedralny 1
powiększ zdjęcie:
05.09 18:00 - 05.09 19:00
Organizator: Galeria Sztuki
pl. Katedralny 1 Legnica 59-220
email: galeria@galeria.legnica.pl
www.galeria.legnica.pl
tel. 76 862 09 10
fax: 76 856 51 26
Miejsce: Galeria Sztuki, Pl. Katedralny 1
Udział: Bezpłatny

Wystawa malarstwa Janusza Gałuszki – artysty pochodzącego z Sichowa k/Jawora. Już jako absolwent wrocławskiej ASP Gałuszka opuścił Dolny Śląsk i dziś mieszka i tworzy w Warszawie. Kuratorem wystawy jest Zbigniew Libera – jeden z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych polskich artystów – twórca, performer, ikona videoartu lat ’80.

 

Przeszłość – również ta dolnośląska - jest stale obecna w pracach Gałuszki. Wystawa Mężczyźni i kobiety przed wojną to swego rodzaju podróż sentymentalna. Przechodząc od obrazu do obrazu, kroczymy ścieżką pamięci autora. Znajdujemy tu sceny z Czterech pancernych i psa, ze Stawki większej niż życie, ale też z zupełnie innych bajek: z Jaja węża Bergmana, zwyczajnej sytuacji zapamiętanej przez wrażliwego obserwatora dorastającego w Polsce lat 80-tych, czy wreszcie z dawno temu przyśnionego snu…

 

Obrazy Gałuszki oglądamy tak jak pamiętamy sny: jakby zasnute mgłą, niemal pozbawione szczegółów, fragmenty niepamiętanej rankiem opowieści, pospiesznie rzucone na płótno plamy koloru niczym szkice malarskie do jakiegoś większego dzieła. Jak trafnie ujął to Wojciech Albiński, świat na obrazach Gałuszki jest piękny tak jak świat w Kronice wypadków miłosnych Wajdy, bo oglądamy go „w świetle wspomnienia”.

 

Powrót na listę wydarzeń