Art

bip

Domenico Scarlatti Tolomeo e Alessandro – opera w wersji koncertowej

Sala Królewska Akademii Rycerskiej w Legnicy, ul. Chojnowska 2
powiększ zdjęcie:
08.09 17:00 - 08.09 19:00
Organizator: Legnickie Centrum Kultury im. Henryka Karlińskiego
ul. Chojnowska 2 Legnica 59-220
email: sekretariat@lck.art.pl
http://www.lck.art.pl/
tel. 76 723 37 00
Miejsce: Sala Królewska Akademii Rycerskiej w Legnicy, ul. Chojnowska 2
Udział: Płatny

Gra o tron Egiptu jest treścią opery Domenica Scarlattiego, dzieła do niedawna nieznanego. Tytułowy Ptolomeusz, syn słynącej ze swojego piękna królowej Kleopatry i rzymskiego wodza Marka Antoniusza, walczy z pomocą brata Aleksandra o należne mu dziedzictwo – koronę faraonów.

Partytura z II i III aktem utworu została odnaleziona zaledwie przed dwunastu laty w zabytkowej rezydencji w Anglii. Do tamtej pory znany był jedynie I akt, odkryty również nie tak dawno temu. Po skompletowaniu dzieła okazało się, że Scarlatti, słynący z sonat granych przez wszystkich wielkich pianistów, był równie zdolnym kompozytorem form dramatycznych. Aż siedem oper – łącznie z Tolomeo e Alessandro – napisał dla polskiej królowej Marysieńki, która po śmierci Jana III Sobieskiego osiadła we Włoszech.

Intrygi i dylematy członków egipsko-rzymskich rodów przedstawią młodzi soliści (zafascynowani twórczością sprzed stuleci) oraz Wrocławska Orkiestra Barokowa pod batutą Jarosława Thiela.

Wykonawcy:

Jarosław Thiel – dyrygent
Soliści – uczestnicy 44. Kursu Interpretacji Muzyki Oratoryjnej i Kantatowej
Wrocławska Orkiestra Barokowa

Program:

Domenico Scarlatti Tolomeo e Alessandro – opera w wersji koncertowej

Sala Królewska Akademii Rycerskiej w Legnicy, ul. Chojnowska 2
8 września 2019, godz. 17
Bilety 5 zł (ulgowe) i 10 zł (normalne)
https://bilety.nfm.wroclaw.pl/rezerwacja/nienumerowane.html?id=3052&identyfikator=185eba1fcccef684e7c990f1e0645292&bez_rejestracji=1

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości

Powrót na listę wydarzeń

Informujemy, że zgodnie z decyzją rządu w dniach od 12 do 25 marca 2020 r. legnickie instytucje kultury, sportu oraz placówki oświatowe będą zamknięte. Odwołane są imprezy masowe.

Ponadto, zgodnie z zarządzeniem Prezydenta Miasta Legnicy, wszystkie przedsięwzięcia (np. koncerty, wernisaże, spotkania autorskie, lekcje biblioteczne, konferencje, zajęcia dla dzieci i młodzieży, kluby i koła zainteresowań) organizowane w miejskich instytucjach kultury, sportu i placówkach oświatowych zostają zawieszone do dnia 14 kwietnia 2020 r.