Art

bip

28. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej „Srebro” - Kulminacja, wysatwy, wernisaże, warsztaty

Galeria Sztuki (Plac Katedralny 1)
powiększ zdjęcie:
01.05 10:00 - 09.06 18:00
Organizator: Galeria Sztuki
pl. Katedralny 1 Legnica 59-220
email: galeria@galeria.legnica.pl
www.galeria.legnica.pl
tel. 76 862 09 10
fax: 76 856 51 26
Miejsce: Galeria Sztuki (Plac Katedralny 1)
Udział: Bezpłatny

 

Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej jest wiodącym wydarzeniem Legnickiego Festiwalu SREBRO.

Twórcy biżuterii artystycznej z całego świata (od lat konkurs ma zasięg międzynarodowy) mają za zadanie przygotować pracę biżuteryjną na zadany temat. Co roku projektanci biżuterii z ponad 30 krajów przysyłają na konkurs kilkaset prac, spośród których międzynarodowe jury kwalifikuje do wystawy konkursowej zaledwie ok. 40 obiektów. Dzięki tej selekcji na wystawie pokonkursowej oglądamy najbardziej wysublimowaną, oryginalną i najnowoczesniejszą biżuterię artystyczną z całego świata.

Obchodzący w tym roku swoje 40-lecie Festiwal to najstarsza, największa, najważniejsza w Polsce i jedna z największych w Europie prezentacja współczesnego awangardowego złotnictwa artystycznego. Głównym założeniem Festiwalu jest prezentacja i promocja współczesnej biżuterii artystycznej oraz jej twórców z całego świata, a także wymiana doświadczeń, wiedzy i poglądów na sztukę pomiędzy artystami, teoretykami, krytykami i miłośnikami tej dziedziny designu.

Srebro” - temat tegorocznego konkursu złotniczego ma podkreślać jubileuszowy charakter Festiwalu i przypominać o roli tego materiału, kruszcu jako symbolu 40-letniej historii imprezy. Tym samym odwołuje się do jego genezy – przyczyn, dla których Festiwal SREBRO narodził się właśnie w Legnicy.

Tegoroczny Festiwal to jak zwykle szereg wystaw biżuterii artystycznej oraz wydarzeń towarzyszących. Festiwalowe wystawy można oglądać od 1 maja do 9 czerwca. Szczególnie zapraszamy na kulminację w dniach 17-18 maja

 

Program Kulminacja:

 

17 maja (piątek) 2019

 

16.00 – Pl. Katedralny, Rynek

Inauguracja Festiwalu – plenerowa wystawa 40 lat legnickiego Srebra w plakacie

 

16.30 - Hol Starego Ratusza/Teatr Modrzejewskiej, Rynek 39

Holownia – pokaz prac niezakwalifikowanych do 28. MKSZ SREBRO

Srebro – Ogólnopolski Konkurs na plakat 28. MKSZ SREBRO

 

17.00 – Galeria Srebra Pod Przepiórczym Koszem, Rynek 38

Debiuty: Aleksandra Szulc Biżuteria

 

17.30– Galeria Niello, Rynek 17

Joya Brava WNĘTRZA

Srebrne Szkoły: Assamblage Pozostałości uczty

Amberif Design Award KAIROS

 

18.30 – Galeria RING, Rynek 12

21 Gram – wystawa zbiorowa, kurator: R. Peters

 

19.00 – Cafe Modjeska, Rynek 39

Legnicki Festiwal SREBROotwarta dyskusja o wspólnej przyszłości, a po niej:

40 lat minęło - wieczór wspominkowy z prywatką

 

18 maja (sobota) 2019

 

10.00 – 15.00 Hotel Qubus, ul. Skarbowa 2

Granice Sztuki Globalnej: SREBRO - seminarium teoretyczne o współczesnej sztuce, designie i biżuterii

 

17.00 – Galeria Satyrykon, Rynek 36

18. Konkurs Biżuterii Artystycznej PREZENTACJE Srebro i bursztyn

SYLWETKI TWÓRCÓW: Karol Weisslechner KONIUNKCJA

 

18.00 – Muzeum Miedzi, ul. św. Jana 1

HANDMADE. Polska sztuka srebra lat 1945-1979

 

19.00 – Galeria Sztuki, pl. Katedralny 1

SREBRO w obiektywie – wystawa fotografii

Sylwetki Twórców: Jarosław Westermark MATERIALIZACJE

25. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej SREBRO – ceremonia wręczenia nagród

 

Wystawy towarzyszące:

40 lat SREBRA w Legnicy, Otwarta Pracownia, ul. Chojnowska 19, Hotel Qubus, ul. Skarbowa

 

 1. 28. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej Srebro (zakwalifikowani)

termin: 01.05 – 09.06.2019

miejsce: Sale ekspozycyjne Galerii Sztuki w Legnicy, Pl. Katedralny 1

wernisaż: 18 maja, godz. 18.45

 

Cykliczny Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej to wiodąca impreza Legnickiego Festiwalu SREBRO. Konkurs – jako Ogólnopolski Przegląd Form Złotniczych - Galeria Sztuki organizuje od 1979 r. Konkurs ma charakter czysto artystyczny, preferuje pomysł, wartość i sens wypowiedzi twórcy, stawiając na sztukę konceptualną. Artyści przystępujący do konkursu mają za zadanie przygotować komunikat artystyczny na zadany temat. Interpretacja tematu i wartość wypowiedzi twórczej są podstawowym kryterium decydującym o kwalifikacji prac na wystawę. O kwalifikacji decyduje międzynarodowe jury. W tym roku na konkurs napłynęło prawie 400 prac z 33 krajów. Na wystawie głównej oraz w towarzyszącym jej katalogu prezentowanych jest ich ponad 40.W tym roku konkursowe hasło to „Srebro”, które podkreśla jubileuszowy charakter obchodzącego swoje 40-lecie Festiwalu.

 

Ogłoszenie nazwisk laureatów i ceremonia wręczenia nagród: 18 maja, godz.: 18:45, Galeria Sztuki, Pl. Katedralny 1

 

 1. HOLOWNIA - 28. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej Srebro (niezakwalifikowani)

termin: 01.05 – 09.06.2019

miejsce: Hol Starego Ratusza

wernisaż: 17 maja, godz. 16.30

 

Wystawa prac nadesłanych na 28. MKSZ, ale niezakwalifikowanych do wystawy głównej. Jej nazwa pochodzi od miejsca prezentacji (Hol Starego Ratusza). Cieszy się ona zawsze dużym powodzeniem i wzbudza emocje nie mniejsze, niż wiodąca wystawa Festiwalu SREBRO. Zwiedzający obie wystawy: pokonkursową i Holownię, mają możliwość konfrontacji ocen jurorów z własnymi poglądami, opiniami i ocenami. Wystawa prezentuje kilkaset prac nadesłanych z kilku kontynentów.

 

 1. Sylwetki Twórców: Karol Weisslechner Koniunkcja

termin: 01.05 – 09.06.2019

miejsce: Galeria Satyrykon, Rynek 36

wernisaż: 18 maja, godz. 17.00

Karol Weisslechner (1957) – artysta złotnik, architekt, pedagog. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie. W latach 80. należał do pierwszej fali słowackich artystów i architektów tworzących w duchu postmodernizmu. Jako wyszkolony architekt zaczął od tworzenia „biżuterii wnętrz”, by następnie przejść do pracy nad unikatową biżuterią artystyczną. Od 1995 roku prowadzi Pracownię Biżuterii i Metali w Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie, gdzie nadal uczy. Biżuteria i przedmioty prezentowane na wystawie „Koniunkcja” to małe rzeźby inspirowane architekturą, ale także ciałami kosmicznymi i różnymi aspektami współczesnej kultury wizualnej. Niespodziewane kombinacje materiałów i kształtów, często wykorzystujące kontrasty między tym co naturalne i sztuczne, „wysokie” i „niskie”, proste i złożone, duchowe i materialne są zasadniczymi cechami całej pracy autora.

 

 1. Sylwetki Twórców: Jarosław Westermark Materializacje

termin: 01.05 – 09.06.2019

miejsce: Sale ekspozycyjne Galerii Sztuki w Legnicy, Pl. Katedralny 1

wernisaż: 18 maja, godz. 19.00

 

Jarosław Westermark (1954) rozpoczął swoją przygodę z biżuterią w czasach liceum. Jego pierwsze prace wykonane były ze srebra, ale na początku lat 90 ubiegłego wieku zaczął używać złota, platyny i kamieni szlachetnych, które szczególnie sobie upodobał. Dziś jest zaliczany do ścisłej czołówki europejskich projektantów biżuterii. Prezentowana wystawa jest przekrojową ekspozycją 40-letniej działalności twórczej tego arcymistrza polskiego złotnictwa z matematycznym wykształceniem. Jego prace charakteryzuje dążenie do harmonii poprzez użycie form geometrycznych oraz perfekcja wykonania, mimo niejednokrotnie skomplikowanej konstrukcji. Eksponowane na wystawie prace pochodzą zarówno z prywatnego zbioru artysty, jak i z kilku znaczących kolekcji złotniczych w Polsce (Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, Muzeum Bursztynu w Gdańsku, Muzeum Zamkowe w Malborku, Muzeum Miedzi w Legnicy i kolekcja Galerii Sztuki w Legnicy).

 

 1. HANDMADE. Polska sztuka srebra lat 1945-1979

termin: 01.05 – 31.08.2019
miejsce: Muzeum Miedzi w Legnicy

wernisaż: 18 maja, godz. 18.00

 

Wystawa jubileuszowa, z okazji 40-lecia Legnickiego Festiwalu SREBRO, zrealizowana we współpracy z Muzeum Miedzi. Prezentuje korzenie współczesnego polskiego złotnictwa i jego rozwój w latach powojennych. Jej koncepcję przygotowała dr Krystyna Nowakowska – kuratorka, krytyczka i autorka opracowań na temat biżuterii artystycznej, w oparciu o zasoby muzealne Muzeum Miedzi w Legnicy, Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym oraz o prywatną kolekcję ze zbiorów Marii Magdaleny Kwiatkiewicz z firmy YES. Wystawa ukazuje wybrane prace powstałe w latach 1945-1979 (datą graniczną jest też data I Ogólnopolskiego Przeglądu Form Złotniczych SREBRO). Zostaną na niej zaprezentowane prace polskich powojennych mistrzów złotnictwa (Henryka Grunwalda, Józefa Fajngolda, Mamerta Celmińskiego, Jadwigi i Jerzego Zaremskich) oraz te powstałe w Spółdzielniach Pracy Rękodzieła Artystycznego, takich jak Imago Artis, Orno, Warmet czy Rytosztuka. Dodatkową atrakcją wystawy będzie oryginalny stół z pracowni złotniczej Józefa Fajngolda.

 

 1. Srebrne Szkoły: Assamblage Remains of the Feast (Pozostałości uczty)

termin: 01.05 – 09.06.2019


miejsce: Galeria Niello, Rynek 17

wernisaż: 17 maja, godz. 17.30

 

Wystawa zbiorowa pod kuratorstwem Davida Sandu jest prezentacją prac członków Narodowego Stowarzyszenia na rzecz Współczesnej Biżuterii Assamblage założonego w 2015 roku w Rumunii. Swoją tematyką dotyka globalnego problemu zanieczyszczenia środowiska w kontekście braku odpowiedzialności i braku świadomości znaczenia codziennych wyborów konsumenckich. Autorzy odwołują się do legendy Króla Midasa, która w dobie sztucznie napędzanej potrzeby posiadania zyskuje na aktualności bardziej niż kiedykolwiek. Na ekspozycji zostaną zaprezentowane prace 12 artystów, a forma prezentacji wystawy (prace serwowane są jako dania podawane na długim, elegancko przybranym stole) zachęca uczestników do czynnego udziału, nadając im rolę uczestników przyjęcia.

 

 1. Debiuty: Aleksandra Szulc

termin: 01.05 – 09.06.2019

miejsce: Galeria Srebra pod Przepiórczym Koszem, Rynek 38

wernisaż: 17 maja, godz. 17.00

Aleksandra Szulc to absolwentka studiów licencjackich z projektowania biżuterii na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Tkaniny i Ubioru (dyplom pod kierunkiem dr. Sergiusza Kuchczyńskiego w 2018 r.). Obecnie kontynuuje studia na tym samym kierunku. Eksperymentuje z różnymi tworzywami i technikami. Młoda artystka najczęściej pracuje z żywicą epoksydową, ale sięga również po materiały naturalne. Na wystawie zaprezentuje prace z dwóch kolekcji: Move (pol. Ruch) – inspirowanej mechanizmem ruchowym człowieka i samym zjawiskiem ruchu jako zmiany oraz Tatuaże, gdzie prace odzwierciedlają fakturę skóry, będąc zarazem – niczym tatuaż – jej ozdobą, znamieniem, blizną, a zarazem wspomnieniem, pamiątką, symbolem.

 

 1. 21 GRAM - międzynarodowa wystawa kuratorowana przez Ruudta Petersa

termin: 01.05 – 09.06.2019

miejsce: Galeria Ring

wernisaż: 17 maja, godz. 18.30

 

Projekt wymyślony i zrealizowany przez jednego z najznakomitszych i najbardziej znanych holenderskich twórców biżuterii. Punktem wyjścia dla koncepcji tej wystawy była hipoteza dr Duncana MacDougalla z 1901, wg której dusza waży właśnie owe tytułowe 21 gram. Pomysł ten inspirował filmowców, autorów piosenek, powieściopisarzy, ale – jak dotąd – nie twórców biżuterii. Ruudt Peters postanowił rzucić wyzwanie tym ostatnim, zapraszając artystów z całego świata do zamknięcia swojej wizji czy filozofii duszy w pracy biżuteryjnej. Do udziału w wystawie zaproszono ponad 100 projektantów biżuterii, z których połowa pochodzi z Chin. Projekty stworzone na wystawę odzwierciedlają konfrontacje wschodniego i zachodniego pojmowania i interpretowania koncepcji ludzkiej duszy. Każda praca jest prezentowana na wadze, aby sprawdzić, czy artyście udało się stworzyć obiekt biżuteryjny o wadze duszy - 21 gramów.

 

 1. Joya Brava Wnętrza

termin: 01.05 – 09.06.2019

miejsce: Galeria Niello, Rynek 17

wernisaż: 17 maja, godz. 17.30

 

Joya Brava to stowarzyszenie artystów złotników z Chile, obecnie skupiające 40 projektantów. Twórcy podjęli wyzwanie zbadania swoich wewnętrznych światów i przełożenia tych odkryć na język biżuterii. Ich celem było stworzenie przedmiotów wartościowych i zaangażowanych, taka jest bowiem ich koncepcja współczesnej biżuterii - nie tylko ozdoby, obiektu o wysokiej wartości estetycznej i materialnej, ale środka komunikacji, nośnika treści. Efektem pracy artystów są obiekty, które mówią o zainteresowaniach, bolączkach, radościach i nadziejach twórców. Wystawa pokazuje zarówno różnice jak i podobieństwa członków Stowarzyszenia zamknięte w biżuteryjnych formach z papieru, porcelany, metalu, tkaniny i innych materiałów.

 

 1. PREZENTACJE 2018 Srebro i bursztyn współcześnie

termin:01.05 – 09.06.2019

miejsce: Galeria Satyrykon, Rynek 36

wernisaż: 18 maja, godz. 17.00

 

Wystawa prac zakwalifikowanych w Konkursie Biżuterii Artystycznej PREZENTACJE 2018, którego temat to „Srebro i bursztyn”. To kilkadziesiąt propozycji ilustrujących połączenia tych dwóch surowców. Konkurs organizowany jest od 2001 r. przez Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych (do 2016 r. współorganizatorem przedsięwzięcia było Międzynarodowe Centrum Targowe w Warszawie, a od 2017 r. jest nim Muzeum Sztuki Złotniczej, Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym). Co roku w konkursie bierze udział kilkudziesięciu twórców z całej Polski.

 

 1. Amberif Design Award Kairos

termin: 01.05 – 09.06.2019

miejsce: Galeria Niello, Rynek 17

wernisaż: 17 maja, godz. 17.30

Wystawa prezentuje prace zakwalifikowane w Międzynarodowym Konkursie na Projekt Biżuterii z Bursztynem. Konkurs organizowany jest od ponad 20 lat w Gdańsku, a jego celem jest promocja myśli twórczej i nowatorskich rozwiązań w projektowaniu biżuterii z wykorzystaniem bursztynu. Laureaci konkursu ogłaszani są podczas uroczystej gali Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif, które są organizatorem konkursu. Tegoroczny konkurs zapożyczył swój tytuł od imienia greckiego bożka szczęśliwego zbiegu okoliczności, szczęśliwego momentu lub wręcz odwrotnie: niewykorzystanej szansy. Prace prezentowane są w formie fotografii na ekspozycyjnych planszach.

 

Wystawa plakatów – Srebro

 

termin: 01.05 – 09.06.2019

miejsce: Hol Starego Ratusza

wernisaż: 17 maja, godz. 16.30

Prezentacja najlepszych plakatów nadesłanych w ramach otwartego konkursu na plakat, który od 9 lat organizowany jest jako impreza towarzysząca Międzynarodowemu Konkursowi Sztuki Złotniczej. Udział w nim wzięli projektancji z całej Polski, którzy w graficznej formie próbowali wyrazić temat tegorocznego Konkursu – SREBRO. Najlepsze ze 121 nadesłanych prac zobaczyć można w ramach wystawy.

 

Wystawa 40 lat SREBRA w Legnicy

termin: 01.05 – 09.06.2019

miejsce: Otwarta Pracownia Sztuki (ul. Chojnowska 19), Hotel Qubus

 

Nowocześnie zaaranżowana prezentacja materiałów informacyjnych i archiwalnych ukazujących najciekawsze momenty z 40-letniej historii legnickiego SREBRA. Wystawa ma przybliżyć mieszkańcom Legnicy historię imprezy, jej początki i momenty przełomowe, które wpłynęły na teraźniejszy kształt Legnickiego Festiwalu SREBRO i sprawiły, że obecnie to jedna z najważniejszych na świecie imprez prezentujących współczesne, awangardowe złotnictwo.

Na wystawie zobaczyć będzie można najciekawsze prace, które napłynęły na legnickie konkursy sztuki złotniczej, materiały zdjęciowe i filmowe, poczytać o Festiwalu i zapoznać się z wydawnictwami dotyczącymi imprezy.

 

Wystawa plakatów archiwalnych 40 lat legnickiego srebra w plakacie

termin: 11.05 – 01.06.2019

miejsce: Płyta Rynku

Wystawa wybranych archiwalnych plakatów, które towarzyszyły Festiwalowi i Konkursowi złotniczemu od początku ich historii. Są to zarówno propozycje z początków SREBRA (np. z roku 80) uznanych twórców (jak np. Lex Drewiński), jaki i z ostatnich lat (otwarte konkursy dla projektantów z Polski), które odzwierciedlają hasło konkursowe.

 

Wystawa fotograficzna Srebro w obiektywie

 

termin: 01.05 – 09.06.2019

miejsce: Galeria Pacykarz

Ekskluzywna, bo skierowana zaledwie do kilku artystów, propozycja twórczego odniesienia się do tytułowego „srebra”. To ukłon organizatorów z okazji jubileuszu Festiwalu, skierowany do fotografików, którzy towarzyszyli mu przez ostatnie lata. Każdy z autorów zaprezentuje prace inspirowane „srebrem” – tematem potraktowanym reportażowo, abstrakcyjnie lub symbolicznie.

 

WYDARZENIA

 

Srebro w Galerii Piastów – warsztaty w ramach Legnickiego Festiwalu SREBRO

 

Termin: 11.05.2019 r. (sobota), godz.: 13:00 – 17:00

Miejsce: duże patio w Galerii Piastów, ul. Najświętszej Marii Panny 9

Organizator: Galeria Sztuki

 

W sobotę poprzedzającą kulminację Legnickiego Festiwalu SREBRO zapraszamy do wspólnej zabawy, która ma na celu spopularyzowanie wśród mieszkańców samego Festiwalu i wystaw nowoczesnej biżuterii artystycznej z całego świata. Na dzień pod hasłem biżuterii złożą się blok stylizacji Biżu&Beauty, który poprowadzi stylistka i blogerka Jola Watral, familijne warsztaty biżuteryjne, a także pokaz mody, w którym główną rolę odegra awangardowa biżuteria z kolekcji Galerii Sztuki. Rozstrzygniemy takżę konkurs dla legniczan (z nagrodami ) na najbardziej udaną biżuteryjną stylizację. Działaniom towarzyszyć będzie prezentacja wydarzeń Legnickigo Festiwalu SREBRO oraz wystawa w holu Galerii Piastów, poświęcona 40-letniej historii Festiwalu. 

 

Program:

od 13.00 – warszaty biżuteryjne (kolczyki, naszyjniki i bransoletki, filcowe broszki dla najmłdoszych, eko-zawieszki oraz lusterka i przypinki z własnym projektem)

15.00 - Biżu&Beauty – prezentacja i warsztat (5 kroków dobrej stylizacji, twój typ urody a paleta kolorów, sekret udanych dodatków),

16.00 – rozstrzygnięcie otwartego konkursu na najlepszą stylizację z biżuterią w roli głównej,

16.30 – pokaz mody – stylizacje marek odzieżowych z Galerii Piastów oraz nowoczesnej biżuterii z kolekcji Galerii Sztuki w Legnicy.

 

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.

 

Srebrny tydzień w Galerii Sztuki

 

Biżuteryjne EKO torby – warsztaty plastyczne dla grup zorganizowanych

Termin: 6.05.2019 r., godz.: 12:00

Miejsce: Galeria Sztuki, Pl. Katedralny 1

 

Biżuteryjna Porcelana – warsztaty plastyczne dla grup zorganizowanych

Termin: 7.05.2019 r., godz.: 12:00

Miejsce: Galeria Sztuki, Pl. Katedralny 1

 

Biżuteria i srebro – warsztaty plastyczne dla grup zorganizowanych

Termin: 8.05.2019 r., godz.: 12:00

Miejsce: Galeria Sztuki, Pl. Katedralny 1

 

Namaluj biżuterię! – warsztaty plastyczne dla grup zorganizowanych

Termin: 9.05.2019 r., godz.: 12:00

Miejsce: Galeria Sztuki, Pl. Katedralny 1

 

Biżuteria z recyklingu – warsztaty plastyczne dla grup zorganizowanych

Termin: 10.05.2019 r., godz.: 12:00

Miejsce: Galeria Sztuki, Pl. Katedralny 1

 

 

 

 

 

 

 

 

Powrót na listę wydarzeń