Art

bip

BAŚŃ O PIĘKNEJ PARYSADZIE I O PTAKU BULBULEZARZE

Scena Gadzickiego
powiększ zdjęcie:
12.02 11:00 - 12.02 13:00
Organizator: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Rynek 39 Legnica 59-220
tel. 76 723 35 04
Miejsce: Scena Gadzickiego
Udział: Płatny

Ta jedna z Klechd sezamowych Bolesława Leśmiana, opartych na Księdze tysiąca i jednej nocy, łączy tajemniczą atmosferę Orientu z nieposkromioną wyobraźnią wielkiego polskiego poety. Bohaterką opowieści jest rozkapryszona księżniczka, która dla błahej zachcianki wyprawia braci w nadzwyczaj niebezpieczną podróż. Kiedy jednak ulegają złym mocom i zostają obróceni w kamień, w Parysadzie budzi się odwaga i gotowość do poświęceń: rusza na ratunek, nie zważając na jakiekolwiek przeszkody. Czy zdoła ocalić ukochanych braci i dowiedzieć się, co tak naprawdę jest w życiu ważne?

 

Napisana piękną polszczyzną bajka stanowi odtrutkę na pełne przemocy i hałasu współczesne produkcje telewizyjne. Inscenizacja z niezwykłymi animacjami na pewno spodoba się dzieciom, ale bez wątpienia także dorośli obejrzą ją z zapartym tchem.

 

Widownia, która raz piszczy z uciechy, raz siedzi jak trusie, dowodzi, że magia teatru to nie w kij dmuchał. Baśń… to żart na żarcie. Można ją oczywiście oglądać „po bożemu”, jak historię o przygodach pięknej księżniczki i jej odważnych braci albo metaforyczną opowieść o dojrzewaniu, przejściu z dzieciństwa do dorosłości. Wydaje mi się jednak, że spisana przez Leśmiana „klechda” stała się pretekstem do zabawy, jaka jest możliwa tylko w teatrze.

Piotr Kanikowski, 24legnica.pl

Scena Gadzickiego

Bilety 27 i 22 zł

Organizator: Teatr Modrzejewskiej w Legnicy

 

Powrót na listę wydarzeń