Art

bip

PODRÓŻE PRZEZ SNY. I POWROTY. Lech Raczak & Targanescu Spektakl Fundacji Orbis Tertius

Scena Gadzickiego w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy, Rynek 39
powiększ zdjęcie:
06.01 19:00 - 06.01 21:00
Organizator: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Rynek 39 Legnica 59-220
tel. 76 723 35 04
Miejsce: Scena Gadzickiego w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy, Rynek 39
Udział: Płatny

PODRÓŻE PRZEZ SNY. I POWROTY

Lech Raczak & Targanescu

Spektakl Fundacji Orbis Tertius

 

tekst, scenariusz, reżyseria: Lech Raczak

muzyka: trio Targanescu (Arnold Dąbrowski, Katarzyna Klebba, Paweł Paluch)

narrator: Lech Raczak

scenografia i światło: Krzysztof Urban

premiera: 29 września 2016

 

Spektakl niecodzienny, tajemniczy, niepokojący, pełen pięknej muzyki. Lech Raczak - autor ponad 70 realizacji scenicznych i plenerowych, w tym ośmiu dla legnickiego teatru, współzałożyciel legendarnego Teatru Ósmego Dnia i przez ćwierć wieku dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta w Poznaniu - powraca na scenę jako aktor po niemal czterdziestu latach. Towarzyszy mu Trio Targanescu, którego muzyka, jak twierdzą słuchacze, jest mieszaniną folku, kameralistyki rockowej, improwizacji i muzyki obrazowej z domieszką lekkiej psychodelii. A więc idealna, by zilustrować sny, bo to o nich właśnie będzie mowa. Raczak zapisuje je od dziesięcioleci. A teraz chce się nimi podzielić. „Bo, jak ktoś powiedział, tylko przez sen Pan Bóg może wyznać, że nie udał mu się realny świat” (Lech Raczak).

 

Przedstawienie poznańskiej Fundacji Orbis Tertius „Podróże przez sny. I powroty” zrealizowane przed dwoma laty ma formę koncertu przeplatanego opowieścią Lecha Raczaka. Reżyser i autor w jednej osobie opowiada swoje sny, które stają się pretekstem do ironicznego przywołania własnej biografii, refleksji nad niezależnością w kulturze współczesnej oraz rozważań o teatrze alternatywnym. Na scenie towarzyszyć mu będzie Trio Targanescu (Arnold Dąbrowski, Katarzyna Klebba, Paweł Paluch).

 

 

Przedstawienie zdobyło I nagrodę XIX Przeglądu Małych Form Teatralnych „Scena Letnia” w Łodzi (2017).

 

[…] trio Targanescu, złożone z trojga wyśmienitych, twórczych, doświadczonych muzyków, prezentuje tutaj swe najkreatywniejsze wcielenie i najwyższą formę, stanowiąc element owszem, dopełniający, a czasem wręcz ilustrujący sny głównego bohatera-wykonawcy, ale też będąc wartością autonomiczną, równoległą i równorzędną wobec Raczakowych narracji.[…] Nie ma sensu opisywać tu jeszcze iluś tam snów, skrzących się czarnym humorem, bezlitosnych wobec tych, którzy kiedyś Raczakowi podpadli, wzruszająco intymnych, gdy mowa o bliskich (wstrząsający sen o powrocie ojca z zaświatów). Świat w tych snach się rozpada, jego kontury nikną, nie ma w nim nic stałego, trwa totalna oniryczna destabilizacja, króluje zniszczenie. Jednak gdy zabrzmią już oklaski, gdy Raczak powróci ze swej zaświatowej niedostępności do nas – wzruszonych i ograniczonych w naszej wdzięczności do banalnego uderzania dłonią o dłoń, pozostańmy z naszą wyobraźnią w tej wielkiej, zadymionej sali, wyczarowanej zmęczonym półszeptem dzisiejszego Mistrza teatru śmierci.

Juliusz Tyszka, Teatralny.pl

 

Scena Gadzickiego

Bilety 30 zł i 25 zł

Organizator – Fundacja Orbis Tertius/Teatr Modrzejewskiej w Legnicy

 

 

Powrót na listę wydarzeń