Art

bip

POPIÓŁ I DIAMENT

Scena Gadzickiego w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy, Rynek 39
powiększ zdjęcie:
21.12 19:00 - 22.12 21:00
Organizator: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Rynek 39 Legnica 59-220
tel. 76 723 35 04
Miejsce: Scena Gadzickiego w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy, Rynek 39
Udział: Płatny

Spektakl przygotowany przez Małgorzatę Sikorską-Miszczuk i Marcina Libera, twórców słynnych III Furii, przedstawienia, które z siłą huraganu wtargnęło w życie kulturalne kilka lat temu, nie tylko zdobywając najważniejsze polskie nagrody teatralne, ale przede wszystkim rozpoczynając gorącą dyskusję na temat najnowszej historii Polaków. Popiół i diament ma szansę rozpalić emocje i skłonić do poważnej rozmowy – tak jak stało się to pół wieku temu po premierze najpierw książki Andrzejewskiego, a potem filmu Wajdy.

Kiedy w 1947 roku Jerzy Andrzejewski wydał swoją najbardziej znaną powieść, umilkły już działa II wojny światowej, ale w najlepsze trwała wojna polsko-polska. Mimo historycznych przekłamań Popiół i diament stał się literackim i społecznym ewenementem – do dziś wyszedł w ponad milionowym nakładzie (więcej niż trzydzieści wydań). Sięgając po tę historię, Andrzej Wajda wiedział, że nie znajdzie lepszego materiału, który pozwoliłby opowiedzieć o wszystkim, co nas dzieli. Zrobił to, tworząc jeden z najważniejszych obrazów w dziejach nie tylko polskiej, ale i światowej kinematografii.

Dziś, kiedy nasz polsko-polski konflikt wybuchł z nową siłą, tak że żyjemy na granicy społecznego kataklizmu, Małgorzata Sikorska-Miszczuk i Marcin Liber z ekipą współpracowników (scenografia: Mirek Kaczmarek, kostiumy: Grupa Mixer, muzyka na żywo Olga Mysłowska, Filip Kaniecki) postanowili wrócić do hotelu „Monopol” (stanie się nim… widownia Teatru Modrzejewskiej) i przyjrzeć się Polsce na nowo, korzystając z doświadczeń Andrzejewskiego i Wajdy. Będzie to inny Popiół i diament (na co wskazuje już intrygujący podtytuł), tak jak inna jest dziś Polska – a zarazem będzie to próba przejrzenia się w zwierciadle historii, którą nazywa się nauczycielką życia, choć tak niewielu chce się z niej nauczyć czegoś dobrego.

 

 

Spektakl gramy także 19 i 20 grudnia godzin 11.00

 

Bilety: 35 zł i 28 zł

 

Organizator: Teatr Modrzejewskiej w Legnicy

 

Powrót na listę wydarzeń