Art

bip

DNI KRÓLA I WSZYSTKIE SOWY – SPOTKANIE Z PISARZEM Filipem Florianem

Caffe Modjeska w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy, Rynek 39
powiększ zdjęcie:
01.12 00:00 - 01.12 00:00
Miejsce: Caffe Modjeska w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy, Rynek 39
Udział: Bezpłatny

DNI KRÓLA I WSZYSTKIE SOWY – SPOTKANIE Z PISARZEM

W cyklu: Wszystko co chcielibyście wiedzieć o Rumunii, a baliście się zapytać

 

Spotkanie z Filipem Florianem – jednym z najwybitniejszych współczesnych prozaików rumuńskich, mistrzem słowa, opowiadania, literatury pisanej „dla literatury”, bez jakichkolwiek ambicji politycznych czy socjologicznych. Pisarz będzie promował polski przekład swojej najnowszej książki oraz nagrany legnickimi siłami audiobook.

Akcja powieści Wszystkie sowy (przeł. Radosława Janowska-Lascar, Wydawnictwo Amaltea, Wrocław 2018) toczy się w Rumunii na początku XXI wieku, a więc w niespokojnym okresie niekończącego się przechodzenia od komunizmu do demokracji. Ta opowieść o przyjaźni jedenastolatka Luciego i sześćdziesięciolatka Emila toczy się w małym, górskim miasteczku oddalonym od wielkich wydarzeń i zgiełku nowoczesności. Emil, pasjonat ornitologii, pełni rolę przewodnika wchodzącego dopiero w życie chłopca, zarówno po świecie przyrody, jak też literatury i muzyki. Z kolei Luci staje się depozytariuszem osobistej historii Emila, starszego, schorowanego człowieka, pragnącego w spokoju dożyć swoich dni.

Na pomysł nagrania audiobooka powieści Dni króla (Wydawnictwo Amaltea, Wrocław 2016) wpadła tłumaczka tej książki, legniczanka Radosława Janowska-Lascar. Zebrała grupę przyjaciół z Teatru Modrzejewskiej – aktora Pawła Palcata, akustyka Andrzeja Janigę oraz plastyczkę Renatę Michajłow. Dyrektor Jacek Głomb bezpłatnie udostępnił teatralne studio nagrań, a wsparcia udzieliło liczne grono zacnych osób, dzięki którym na portalu Polak potrafi udało się zebrać potrzebną kwotę. Dziś miłośnicy pięknej frazy mogą wsłuchać się w głos Pawła Palcata, który czyta polską wersję opowieści o rumuńskim władcy Karolu Hohenzollernie, jego niemieckim dentyście Józefie Straussie, kocurze dentysty Zygfrydzie oraz o tajemnicach wielokulturowego Bukaresztu końca XIX wieku.

 

Spotkanie, które poprowadzi tłumaczka Radosława Janowska-Lascar, odbędzie się w dniu narodowego święta Rumunii – stulecia Wielkiego Zjednoczenia.

 

Caffe Modjeska w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy, Rynek 39

Wstęp wolny

Organizator: Wydawnictwo Amaltea, Rumuński Instytut Kultury w Warszawie, Dumari oraz Teatr Modrzejewskiej w Legnicy

 

Powrót na listę wydarzeń