Art

bip

Klub Miłośników Filmu - Grudzień 2018

kino Piast (ul. Biskupia 3)
powiększ zdjęcie:
03.12 18:00 - 03.12 20:00
Organizator: Legnickie Centrum Kultury im. Henryka Karlińskiego
ul. Chojnowska 2 Legnica 59-220
email: sekretariat@lck.art.pl
http://www.lck.art.pl/
tel. 76 723 37 00
Miejsce: kino Piast (ul. Biskupia 3)
Udział: Bezpłatny

3 grudnia (poniedziałek) godz. 18:00


Mężczyzna imieniem Ove


reż. Hannes Holm. Wyst.: Rolf Lassgård, Bahar Pars, Filip Berg. Szwecja, 2015, 116 min.
Oscar - Najlepszy film nieanglojęzyczny (nominacja). Europejska Akademia Filmowa - Najlepsza europejska komedia; Nagroda publiczności - najlepszy film europejski (nominacja).
Przebój kinowy 2017 roku to między innymi najlepsza europejska komedia, nominowana w dwóch kategoriach do OSCARÓW 2017, która zebrała mnóstwo wyróżnień i entuzjastycznych recenzji na całym świecie. Krytycy najczęściej porównują dzieło Hannesa Holma z „Gran Torino” Clinta Eastwooda, a także z „Forrestem Gumpem”, „Schmidtem” czy „Lepiej być nie może”.
Spokojne szwedzkie miasteczko. Owdowiały Ove dobiega sześćdziesiątki. Po śmierci ukochanej żony życie straciło dla niego sens. Z dnia na dzień bohater coraz mocniej pogrąża się w depresji i myślach samobójczych. Pewnego dnia do domu po drugiej stronie ulicy wprowadza się małżeństwo z dwojgiem dzieci. Pierwsze spotkanie Ove z nowymi sąsiadami nie zwiastuje niczego dobrego – ciężarna Parvaneh taranuje samochodem skrzynkę na listy należącą do zgorzkniałego samotnika. Wkrótce jednak, nieoczekiwanie dla siebie samego, Ove zyska nową przyjaciółkę...

 


 


10 grudnia (poniedziałek) godz. 18:00


Ucho


Reż. Karel Kachyňa. Występują: Ivan Palúch, Radoslav Brzobohatý, Jiřina Bohdalová, Jaroslav Moučka, Jan Teplý. Czechosłowacja, 1970, 94 min.

Cannes - Złota Palma (nominacja).
Intymna tragikomedia, rozgrywająca się podczas jednej nocy w willi dla urzędników państwowych i dowodząca, że nawet reprezentanci reżimu nie mogą umknąć przed państwem totalitarnym, czekała na swoją premierę ponad 20 lat.
Głównym tematem filmu jest strach przed wszechobecną i pozbawioną kontroli siłą partii komunistycznej, która w zgodzie ze swoim sloganem "Ufaj, ale sprawdzaj" wkrada się w prywatność wszystkich przy wykorzystaniu ukrytej w mieszkaniu aparatury podsłuchowej. W przeciwieństwie do "Rozmowy" F.F. Coppoli (1974), "Ucho" koncentruje się głównie na odczuciach ofiary. Paradoksem filmu jest, że ofiary same pomagają w budowaniu systemu, który obraca się przeciwko nim.

 17 grudnia (poniedziałek) godz. 18:00


Najlepszy


Reż. Łukasz Palkowski. Wyst.: Jakub Gierszał, Kamila Kamińska, Anna Próchniak, Mateusz Kościukiewicz, Arkadiusz Jakubik, Adam Woronowicz, Magdalena Cielecka, Artur Żmijewski, Tomasz Kot, Janusz Gajos. Polska, 2017, 104 min.

Złote Lwy - Nagroda publiczności, Najlepsza scenografia, Najlepszy debiut aktorski, Nagroda publiczności dla najdłużej oklaskiwanego filmu, Złote Lwy (nominacja). Orły - nominacje: Najlepsza główna rola męska, Najlepsza drugoplanowa rola męska, Najlepszy dźwięk, Najlepszy montaż.
Głównym bohaterem filmu „Najlepszy” jest sportowiec, który zachwycił świat, a który w Polsce był osobą praktycznie nieznaną. To fascynująca, pełna morderczego wysiłku, spektakularnych upadków i niezwykłej siły historia inspirowana życiem Jerzego Górskiego (Jakub Gierszał), który ukończył bieg śmierci oraz ustanowił rekord w triathlonowych mistrzostwach świata, zdobywając tytuł mistrza na dystansie Double Ironman z czasem 24h:47min:46sek. Ten rekord nie byłby jednak możliwy, gdyby w jego życiu nie pojawiły się dwie kobiety. Jedną stracił. Druga stała się inspiracją, aby zawalczył o swoje życie.

 

 

wstęp: miesięczna składka członkowska KMF (15 zł)


Org.: LCK

 

 

 

Powrót na listę wydarzeń