Art

bip

Gosia Walton: BLISK

powiększ zdjęcie:
02.08 09:00 - 26.08 18:00
Udział: Bezpłatny

Gosia Walton: BLISK

miejsce: Galeria Sztuki, Pl. Katedralny 1

termin: 2.08. – 26.08.2018 r.

wernisaż: 10.08.2018 r., godz.: 18:00

org. Galeria Sztuki w Legnicy

Tytuł wystawy jest skrótem od wyrazu ‘bliskość’. Bliskość jest tutaj pojmowana jako relacja pomiędzy artystą a obrazem, człowiekiem a maszyną, a także procesem tworzenia nowoczesnych abstrakcji.

Na wystawie zobaczymy 2 kolekcje nowych prac artystki. Jedną stanowią kolorowe i czarne obrazy wykonane z laserowo powycinanej wysokolśniącej pleksi i zawierające elementy 3D. Druga to obrazy wcześniej prezentowane w Paryżu, również wykonane z pleksi, ale tym razem grawerowane laserowo (na płasko).

Obrazom towarzyszyć będzie seria wydrukowanych w 3D rzeźb - małych tygrysów Oryginalna rzeźba jest niezwykle bliska artystce i zawsze obecna w jej studio. Na potrzeby legnickiej wystawy została zeskanowana za pomocą skanera 3D i wielokrotnie wydrukowana na nowoczesnych materiałach za pomocą drukarki 3D. 

Gosia Walton urodziłam się w Legnicy, ale od 10 lat mieszka, studiuje i pracuje w Szkocji. W 2015 roku ukończyła dwuletnie studia magisterskie w Edinburgh College of Art., podczas których doskonaliła nowatorską technikę tworzenia instalacji artystycznych przy użyciu maszyn laserowych. We wrześniu Walton rozpoczyna na Uniwersytecie w Edynburgu studia doktoranckie w dziedzinie nowych technik drukowania w sztuce współczesnej. 

Pierwsza wystawa indywidualna Małgosi przedstawiała pół przezroczyste, akrylowe obrazy zawieszone na aluminiowej konstrukcji. Wewnątrz materiału zatopione było królestwo wirtualnych form: siatek geometrycznych, strzałek kierunkowych, linii o różnej grubości, czy trójwymiarowych elementów quasi-architektonicznych. Prace te zostały zaprezentowane w kontekście "Measuer à prende" z 1969 roku autorstwa Piotra Kowalskiego (światowej sławy artysty, architekta i naukowca, który doczekał się wystaw w najbardziej prestiżowych galeriach, m.in. w Kunsthalle w Bernie, Guggenheim Museum, Stedelijk Museem, Moderna Musset, Musée National d’Art Moderne). 

 

Powrót na listę wydarzeń